Podpisano umowę na modernizację zbiornika retencyjnego Wisła-Czarne. Prace obejmą zaporę ziemną oraz związane z nią obiekty, jak przelew stokowy i niecka wypadowa. Celem jest poprawa bezpieczeństwa mieszkańców Wisły, Ustronia, Skoczowa.
Zbiornik retencyjny Wisła-Czarne. Fot. Wody Polskie
- Zbiornik retencyjny Wisła-Czarne otwarto w 1973 r.
- Stanowi element ochrony przed powodzią i źródło wody pitnej
- Modernizacja pochłonie 10,9 mln zł
Modernizacja zbiornika retencyjnego, działającego od ponad 50 lat, wynika z coraz większej podatności obiektu na awarie oraz konieczności obniżenia poziomu piętrzenia. Te dwa elementy sprawiły, że zmalały rezerwy powodziowa i wody pitnej. Prace obejmą zaporę ziemną oraz związaną z nią infrastrukturę, jak przelew stokowy i niecka wypadowa. W planie jest m.in.
- doszczelnienie przesłon przeciwfiltracyjnych
- przebudowa odwodnienia wzdłuż prawej ściany przelewu stokowego
- remont przelewu stokowego i murów oporowych
- montaż urządzeń kontrolno–pomiarowych (piezometry, inklinometry).
Poza poprawą bezpieczeństwa przeciwpowodziowego, efektem będzie także zwiększenie ponad dwa razy rezerwy wody pitnej – szacuje się, że do około 250 dni (z obecnych 130). Prace, które potrwać mają do połowy 2025 r., nie będą prowadzone w obrębie czaszy zbiornika retencyjnego. Inwestor zapewnił, że sposób prowadzenia robót wykluczy możliwość zanieczyszczenia wód akwenu oraz tych poniżej zapory. Wykonawcą została spółka Keller Polska. Modernizacja pochłonie 10,9 mln zł.
Modernizacja zbiornika retencyjnego. Komentarze:
Jan Grygier, zastępca Wód Polskich oddział w Gliwicach: Zbiornik Wisła Czarne to jeden z kluczowych obiektów, których zadaniem jest wspomaganie gromadzenia wody, a także ochrona przed powodzią mieszkańców Regionu Wodnego Małej Wisły. Obiekt dostarcza wodę pitną do gmin Wisła, Ustroń i Skoczów. Posiada więc duże znaczenie nie tylko dla środowiska, ale również życia mieszkańców. Podjęta modernizacja wpisuje się w priorytetowe działania prowadzone przez Wody Polskie w Gliwicach, których celem jest ochrona przed powodzią i suszą.
Beata Halama, prezes spółki Wodociągi Ziemi Cieszyńskiej: Bardzo cieszymy się z tej inwestycji. Uzyskany za jej sprawą efekt pozwoli nam ze spokojem patrzeć na rezerwy wody pitnej, zwłaszcza w okresach zwiększonego poboru: wysokiego sezonu letniego i zimowego.
Źródło: Wody Polskie
Zbiornik retencyjny Wisła Czarne
- lokalizacja – km 96 + 800 Malej Wisły
- całkowita pojemność – 5,06 mln m3
- maksymalna powierzchnia zalewu – 40 ha
- wielkość zlewni – 30 km2
- lata budowy 1968–1973
- podstawowe funkcje: przeciwpowodziowa oraz zaopatrzenia w wodę Wisły, Ustronia i Skoczowa; piętrzy również wodę na wypadek niedoborów w korycie Wisły poniżej
- nasyp zapory – materiał ziemny z wykopów z czaszy zbiornika
- maksymalna wysokość zapory – 6 m
- maksymalna długość zapory – 280 m
- kubatura zapory – 470 tys. m3
- szerokość zapory w koronie – 6,6 m.
Zobacz także: Kraków zbuduje zbiornik retencyjny niemal przy Wawelu
Konferencje Inżynieria
WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE
Sprawdź najbliższe wydarzenia
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.