Wody Polskie i samorządy dolnośląskie podpisały list intencyjny w sprawie współpracy na rzecz powstania suchego zbiornika przeciwpowodziowego Kątki na rzece Czarnej Wodzie.
Czarna Woda. Budowa suchego zbiornika przeciwpowodziowego. Fot. Wody Polskie
Suchy zbiornik na Czarnej Wodzie jest konieczny ze względu na częste powodzie błyskawiczne pojawiające się głównie latem. Polder ma chronić takie miejscowości, jak Kątki, Zebrzydów, Szczepanów czy Strzelce (na terenie gmin Marcinowice, Sobótka i Kąty Wrocławskie). Dla regionu to inwestycja strategiczna. Obiekt zapobiegnie zalewaniu doliny rzeki na długości 35 km, aż do ujścia Czarnej Wody do Bystrzycy.
Zbiornik znacząco zredukuje falę powodziową, co przyczyni się do lepszego zabezpieczenia mieszkańców i infrastruktury.
Strony porozumienia będą współpracować nad dokumentacją z założeniami finansowymi, uzyskaniem niezbędnych zgód i decyzji potrzebnych do realizacji inwestycji i pozyskaniem jej finansowania szacowanego na 80–90 mln zł.
By zbiornik Kątki powstał, zostanie wybudowana zapora ziemna o długości 390 m na Czarnej Wodzie. Przy maksymalnym piętrzeniu pojemność obiektu wyniesie około 1,225 mln m3. Zalew obejmie powierzchnię przekraczającą 50 ha.
W listopadzie 2022 r. Wody Polskie przewidywały, że rozpoczęcie robót budowlanych nastąpi w 2024 r. Konieczne jest ponowne uzyskanie decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach. Dokumentacja w tej sprawie ma zostać złożona do połowy listopada.
Przeczytaj także: Śląskie: zbiornik retencyjny ochroni przed powodzią i suszą
Konferencje Inżynieria
WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE
Sprawdź najbliższe wydarzenia
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.