Jak przekazał mediom opolski urząd marszałkowski, dokumentacja ws. polderu była gotowa od dawna. Na przeszkodzie zamknięciu kwestii formalnych stanęły jednak zmiany legislacyjne, związane m.in. z rozpoczęciem działalności Wód Polskich. Dzięki podpisaniu porozumienia i przekazaniu całości dokumentów nowej jednostce, możliwa jest realizacja kolejnych etapów przedsięwzięcia.

Przed nami kolejne etapy. Przejmujemy tę inwestycję, czujemy się odpowiedzialni. Zabezpiecza ona znaczny obszar Opola, zarówno strefy ekonomicznej, jak i stref pobocznych. To zwiększenie możliwości zbiornika, jego powierzchni i obwałowania o długości 15 km. Skupiamy się na tym, aby szczęśliwie ogłosić postępowanie przetargowe, wyłonić wykonawcę i prowadzić działania inwestycyjne – komentuje Łukasz Lange, dyrektor Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Gliwicach.

Zgodnie z projektem, znajdujący się we wsi Żelazna (gmina Dąbrowa, powiat opolski) polder ma zostać przebudowany. Jego powierzchnia zwiększy się dwukrotnie – z 200 ha do 400 ha, natomiast pojemność – ponad pięciokrotnie (do 10 mln m³). Wartość robót wyceniono na blisko 110 mln zł. W ich wyniku zwiększyć ma się ochrona przed powodzią od strony rzeki Odry. Inwestycja ma też umożliwić kontrolę sterowania przepływem podczas wezbrania (obecnie nie jest to możliwe).

Według pierwotnych planów prace budowlane miały rozpocząć się w 2018 r., a zakończyć dwa lata później. Z uwagi na opóźnienia natury formalnej, termin ten będzie zapewne przedłużony.

Przeczytaj także: Kotlina Kłodzka: powstanie ochrona przed powodzią i przed suszą