Od 2013 r. trwa modernizacja tamy na Wiśle we Włocławku. Jak informuje Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej (RZGW) w Warszawie, remont powinien zakończyć się do 30 września. Prowadzenie prac ułatwia niski poziom wody w Zbiorniku Włocławskim, który odsłonił niektóre elementy tamy.
Przebudowa Stopnia Wodnego Włocławek. Fot. z archiwum RZGW w Warszawie
Zgodnie z pierwotnym harmonogramem, modernizacja zapory we Włocławku miała zakończyć się w czerwcu br., jednak termin realizacji inwestycji wydłużono, gdyż zakres prac okazał się większy niż wcześniej zakładano. Jak poinformowała rzeczniczka warszawskiego RZGW Urszula Tomoń, obecnie trwa odbiór automatycznego systemu pomiarowo-kontrolnego włocławskiego stopnia wodnego i zapory. Wśród prac, które pozostały jeszcze do wykonania znajdują się m.in.: dokończenie wymiany uszczelnień zasuw głównych jazu, reprofilacja niektórych elementów betonowych części podwodnej oraz dokończenie napraw płyt awanportu dolnego śluzy lewego brzegu. Jak zapewniła Tomoń, realizacja inwestycji potrwa do 30 września br.
Niski stan wód ułatwia prace
O niskim stanie wód w polskich rzekach i zbiornikach wodnych pisaliśmy ostatnio w odniesieniu do kłopotów, jakie powoduje to m.in. w energetyce. Tym razem jednak susza wpływa pozytywnie na działania prowadzone we Włocławku.
"Dzięki niskim stanom wody nie trzeba było odwadniać miejsc przy awanporcie dolnym. Płyty są odsłonięte i można prowadzić prace reprofilacyjne" - wyjaśnia Tomoń. Stan wody w Zbiorniku Włocławskim utrzymywany jest na poziomie od 57 do 57,3 m n.p.m., czyli w granicach rzędnych normalnego poziomu piętrzenia.
Przebudowa zapory na Wiśle we Włocławku - szczegóły projektu
Zbiornik Włocławski to największy sztuczny akwen w Polsce. Ma długość 58 km i szerokość od 1,2 do 2 km. Jego modernizacja i remont zapory prowadzone są w ramach wartego ponad 123,1 mln zł projektu "Poprawa stanu technicznego i bezpieczeństwa powodziowego Stopnia Wodnego Włocławek", współfinansowanego z funduszy unijnych. Jego celem jest m.in.:
- poprawa stanu technicznego i bezpieczeństwa obiektów Stopnia Wodnego we Włocławku poprzez wykonanie robót budowlanych obejmujących: śluzę z awanportami, jaz, zaporę czołową, rozbudowę i modernizację automatycznego systemu kontrolno-pomiarowego (pakiet 1);
- poprawa zabezpieczenia przeciwpowodziowego w strefie cofkowej Zbiornika Włocławskiego w rejonie zapory bocznej Borowiczki oraz wałów wstecznych Słupianki i Rosicy (Płock-Borowiczki i Bielino w gminie Słupno) poprzez rozbudowę istniejących urządzeń ochrony przeciwpowodziowej (pakiet 2).
Zakres prac w ramach pakietu 1 obejmuje m.in. poprawę stanu zagęszczenia korpusu i podłoża zapory czołowej, wykonanie przesłony przeciwfiltracyjnej wzdłuż muru oporowego na lewym przyczółku zapory; rozbudowę automatycznego systemu pomiarowo-kontrolnego stopnia (ASTKZ); remont jazu w zakresie konstrukcji, urządzeń mechanicznych i elektrycznych; remont śluzy i awanportów.
Foto, video, animacje 3D, VR
Twój partner w multimediach.
Sprawdź naszą ofertę!
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.