Budowa wrót przeciwsztormowych na Tudze czy przebudowa i modernizacja stopnia wodnego Przegalina - m.in. takie inwestycje będą zrealizowane w ramach projektu pn. „Kompleksowe Zabezpieczenie Przeciwpowodziowe Żuław - Etap II”.

Prace będą odbywać się do 2022 r. Ponadto w ich ramach nastąpi m.in. odbudowa 19 ostróg na Wiśle czy rozbudowa monitoringu powodziowego.
I etap programu został zakończony w grudniu 2015 r. Właśnie uzyskano dofinansowanie na kolejną część - 85% z potrzebnych 100 mln zł będzie pochodzić z kasy Unii Europejskiej. Umowę podpisali już dyrektor Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Gdańsku Stanisław Otremba, oraz Roman Wójcik, zastępca prezesa Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.
Co już zrobiono na Żuławch?
W ramach I etapu, w latach 2007-2015, m.in. przebudowano ujścia Wisły, nastąpiła też odbudowa 11 ostróg na Wiśle oraz 88 km wałów przeciwpowodziowych (na rzekach Wisła, Tuga, Elbląg i jeziorze Drużno). Ponadto przebudowano lub wybudowano 35 pompowni, przebudowano 46 km koryt rzek i kanałów.
Celem całego żuławskiego projektu jest odbudowa i modernizacja systemu ochrony przeciwpowodziowej, sprawne funkcjonowania systemu odwodnieniowego przy wystąpieniu średniej i wysokiej wody oraz utrzymanie odpowiednich głębokości w nurcie i ujściu Wisły.
Działania obejmują cały obszar Żuław (2150 km2), tym samym dotyczą 250 tys. mieszkańców.

Konferencje Inżynieria
WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE
Sprawdź najbliższe wydarzenia
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.