• Partner portalu
  • Partner portalu
  • Partner portalu
Partnerzy portalu

Żuławy Wiślane: budowa wrót sztormowych na Tudze

Opublikowano: 22-04-2021 Źródło: Wody Polskie

Trwa budowa wrót przeciwpowodziowych (sztormowych) w ujściu Tugi do Szkarpawy. Tuga to rzeka na Żuławach Wiślanych (woj. pomorskie). Obecnie zaawansowanie robót wynosi 25%.


Fot. Wody Polskie Fot. Wody Polskie

Roboty prowadzone są w rejonie miejscowości Tujsk. Budowane wrota będą miały za zadanie odciąć Tugę od wód wezbrania sztormowego, powstrzymać wody powodziowe wdzierające się z Zalewu Wiślanego podczas tzw. cofki, która wywoływana jest wiatrami sztormowymi. Tego typu zjawiska często zdarzają się na terenach przyległych do Tugi. Wrota będą zamykać się automatycznie, kiedy woda w Szkarpawie podniesie się do wysokości 0,6 m n.p.m. – nadmiar będzie kierowany do Zalewu Wiślanego kanałem Pryżnik.

Fot. Wody Polskie Fot. Wody Polskie

Budowa wrót sztormowych – co jeszcze będzie zrobione?

Będzie to obiekt trzyprzęsłowy z dwoma przęsłami z zamknięciami w formie wrót 2 x 6,5 m (netto) oraz jednym przęsłem z zamknięciem w postaci zasuwy stalowej o świetle 3 m. Częścią zadania jest też umocnienie koryta i brzegów na 200-metrowym odcinku, a także m.in. budowa przelewu bocznego (wieża z pięcioma światłami o szerokości 1 m każde) oraz nowego odcinka kanału Pryżnik (100 m długości, 4 m szerokości w dnie). Kanał, w celu przepuszczenia nadmiaru wód z Tugi w sytuacji zamknięcia wrót, zostanie też przebudowany na długości około 2500 m.

Źródło: Wody Polskie Źródło: Wody Polskie

Umowę podpisano w lipcu 2020 r. Zakończono już prace przygotowawcze, zaawansowanie wynosi 25%. Wrota będą chronić Nowy Dwór Gdański i tereny przyległe – 18 tys. mieszkańców na obszarze 100 km2.  Koszt budowy to 33 mln zł, wszystko ma być gotowe do końca maja 2022 r. Inwestycja jest dofinansowana przez Unię Europejską.

Przeczytaj także: Przebudowa toru na rzece Elbląg – duże geotechniczne wyzwanie

Konferencje Inżynieria

WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE

Sprawdź najbliższe wydarzenia