Formalnie zakończyły już się wszystkie prace na tzw. Węźle Oświęcimskim, co poprawi bezpieczeństwo przeciwpowodziowe powiatów oświęcimskiego i chrzanowskiego, a także Muzeum Auschwitz-Birkenau.

Cały projekt podzielono na sześć zadań. Na Małej Wiśle i potoku Pławianka powstała pompownia Pławy. Poza tym rozbudowano wały Małej Wisły, Pławianki, Regulki oraz Wisły i Soły. Przeprowadzono modernizację zbiornika retencyjno-wyrównawczego na potoku Gromieckim – wraz z rozbudową pompowni w Gromcu (służy do odwadniania, w okresach wysokich stanów w Wiśle, zlewni potoku Gromieckiego i Kopalnianki).
Źródło: Wody Polskie
Przeprowadzenie wszystkich prac zwiększa bezpieczeństwo powodziowe ponad 12 tys. mieszkańców miejscowości: Brzezinka, Pławy, Harmęże, Babice, Jankowice, Broszkowice, Babice i Bobre, gminy Alwernia. Poprawi się także bezpieczeństwo Muzeum Auschwitz-Birkenau, które wpisane jest na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Historyczny obiekt znajduje się w widłach dwóch rzek – Soły i Małej Wisły, z dopływającą Przemszą w Kotlinie Oświęcimskiej. Na całym obszarze objętym oddziaływaniem inwestycji znajdują się także tereny o szczególnych walorach przyrodniczych, z których część jest objęta ochroną w ramach programu Natura 200.
W komunikacie czytamy, że to newralgiczny obszar, w którym zbiegają się zlewnie dwóch rzek, w związku z czym mieszkańcy narażeni są bardzo często na podtopienia. Woda wielokrotnie zagrażała również Muzeum Auschwitz-Birkenau. Szczególnie trudna sytuacja miała miejsce w 2010 r., kiedy pojawiły się podtopienia bezpośrednio zagrażające Muzeum.
Roboty prowadzono dwa lata. Ich wartość to prawie 70 mln zł. Zostały dofinansowane z funduszy europejskich i budżetu państwa.
Przeczytaj także: W Hrubieszowie powstanie zbiornik retencyjny

Foto, video, animacje 3D, VR
Twój partner w multimediach.
Sprawdź naszą ofertę!

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.