Większa odpowiedzialność za jakość wody i rozbudowa sieci kanalizacyjnych

Tadeusz Rzepecki wskazał konieczność realizowania tzw. planów bezpieczeństwa wody, wzięcia jeszcze większej odpowiedzialności za jej jakość od źródła, od zlewni, a nie tylko od ujęcia, po końcowy punkt odbioru, czyli kran. Jeśli chodzi o sieci wodociągowe, to należy się skupić na analizie i minimalizacji strat wody. Konieczna jest też dalsza rozbudowa sieci kanalizacyjnych i ich rozwój obszarowy - doprowadzanie kanalizacji tam, gdzie jeszcze nie występuje.

Modernizacja oczyszczalni ścieków i zakwalifikowanie osadu ściekowego jako odnawialnego źródła energii

Przewodniczący Rady IGWP podkreślił, że bardzo dużo zrobiono już w zakresie oczyszczalni ścieków. Nadal istnieje jednak wiele obiektów, które należy wyposażyć w stosowne instalacje, aby skutecznie realizować dyrektywę europejską dotyczącą podwyższonej redukcji biogenów. Najważniejszym zadaniem związanym z oczyszczalniami ścieków jest gospodarka osadowa. Trzeba ją tak zmodernizować, aby do rzek wyprowadzić czystą wodę, a to, co jest treścią ścieków, utylizować. Wskazał na konieczność produkcji jak największej ilości biogazu oraz wykorzystanie osadu ściekowego, mającego największy potencjał co do wartości biologicznych, i ulokowanie go w środowisku.  W znacznej mierze spalanie osadów będzie odbywać się w tzw. monospalarniach, w spalarniach odpadów komunalnych lub w cementowaniach. Jak powiedział Tadeusz Rzepecki, jednym z postulatów IGWP jest to, aby osady ściekowe w całości były traktowane jako odnawialne źródło energii.

Technologie bezwykopowe do renowacji sieci coraz popularniejsze

Przewodniczący Rady IGWP zwrócił uwagę na to, że znacząco wzrosła w ostatnich latach liczba zakładów, które zadania renowacyjne realizują w oparciu o technologie bezwykopowe. Niemal każdy z nich miał już do czynienia z tego typu rozwiązaniami, bądź planuje takie działania. Różnorodność metod bezwykopowych i ich powszechna dostępność powodują, że w obliczu coraz większego zagęszczenia są stosowane bardzo często. Rozwiązania bezwykopowe wbrew pozorom generują niższe koszty w ujęciu globalnym w stosunku do rozkopywania i odtwarzania nawierzchni. Zmniejszają też ryzyko uszkodzenia innych sieci i nie powodują komplikacji w aspekcie utrzymania ruchu. W minimalnym stopniu, w porównaniu z metodami tradycyjnymi, wpływają na ingerencję w środowisko, w szczególności, jeśli chodzi o dostępność komunikacyjną. Takich zalet można wymienić znacznie więcej, tak w ujęciu społecznym, jak i gospodarczym.

Rzepecki podkreśla ich szczególne znaczenie w zakresie renowacji. W mniejszych miejscowościach działania renowacyjne są mniej popularne z prostego powodu – w takich miejscach kanalizacja często jest stosunkowo nowa, nie wymaga jeszcze odnowy. Tego typu zadania pojawią się po około 30 latach użytkowania. Stąd też w mniejszych miejscowościach i na słabo zurbanizowanych terenach potrzeba wykorzystywania technologii bezwykopowych w zakresie rehabilitacji sieci jest zdecydowanie mniejsza niż w dużych miastach lub tych, w których sieci budowano kilkadziesiąt lat temu czy jeszcze wcześniej. Można jednak wskazać na potrzeby wymiany przewodów z przyczyn technicznych, np. rurociągów budowanych z azbestocementu, do czego właśnie technologie bezywkopowe też są wykorzystywane. Tak więc tego typu rozwiązania będą zyskiwać na popularności i rozwijać się.

Zmiany prawne dotyczące branży wod-kan są wprowadzane, jednak tempo zmian jest za długie

Tadeusz Rzepecki podkreślił znaczenie działalności Izby Gospodarczej „Wodociągi Polskie” w zakresie zmian prawnych dotyczących branży wodno-kanalizacyjnej. Będąc jej przedstawicielem, Izba m.in. zapewnia odpowiednią kadrę do konsultowania aktów prawnych, prowadzi szkolenia i konsultacje, zbiera opinie i uwagi na temat problemów w branży i proponuje ustawodawcy zmiany oraz korekty, które ułatwią i usprawnią działanie przedsiębiorstw wodociągowo-kanalizacyjnych.

Izba jest inicjatorem wielu inicjatyw, które powodują zmiany w ustawach w zakresie dotyczącym branży wodno-kanalizacyjnej i, jakkolwiek jest zadowolona ze współpracy z organami ustawodawczymi, nie jest zadowolona z tempa przebiegu prac nad postulowanymi rozwiązaniami czy korektami w aktach prawnych. 

VI Kongres Wodociągowców Polskich – Wodna Racja Stanu