Rękawy renowacyjne zwane potocznie rękawami filcowymi, wykonane są z poliestrowej włókniny o strukturze filcowej absorbującej żywicę. Pokryte są elastyczną powłoką o grubości 1 mm, wykonaną z polipropylenu (PP) lub poliuretanu (PU) i wzmacniane włóknem szklanym. W praktyce wykorzystuje się je do renowacji przewodów bezwykopową metodą CIPP (ang. Cured in Place Pipe, wykładzina z rur utwardzanych na miejscu), polegająca na wprowadzeniu do naprawianego przewodu elastycznego rękawa nasączonego żywicami, który po dopasowaniu i utwardzeniu ściśle przylega do starego przewodu. Dzięki temu zabiegowi przywracane są wszelkie funkcje naprawianej rury.
Produkcja rękawa filcowego w fabryce POliner
Wytwarzaniem takich rękawów zajmuje się firma POliner sp. z o.o. z Różyńca (między Legnicą a Bolesławcem, przy autostradzie A4). Jej głównym profilem działalności jest produkcja i nasączanie rękawów filcowych impregnowanych żywicami winylo-poliestrowymi do bezwykopowej renowacji kanałów i rurociągów przemysłowych z każdego materiału i w każdym stosowanym kształcie.
Zakres średnic produkowanych rękawów to DN200–1800 mm. Ich grubość wynosi od 3 do 60 mm. Może też być inna, zgodnie z indywidualnym zapotrzebowaniem zamawiającego. Odporność chemiczna rękawów kształtuje się na poziomie pH 3–11.
Nasączanie rękawów
Proces produkcyjny i proces nasączania rękawa odbywa się w hali produkcyjnej w kontrolowanych warunkach z wykorzystaniem podciśnienia. Po wprowadzeniu rękawa do hali zostaje on ułożony na taśmociągu i podłączony do instalacji podciśnieniowej celem odpowietrzenia. W tym samym czasie ma miejsce proces mieszania żywicy z nadtlenkami. Mieszanie odbywa się w kadziach o pojemności 500 l i 1000 l, zgodnie z wcześniej ustalonymi proporcjami.
W trakcie mieszania kontrolowana jest temperatura przygotowanego miksu, tak aby jej wartość nie przekroczyła 18℃. Następnie pobierana jest próbka wymieszanej żywicy z nadtlenkami i poddana utwardzaniu w laboratorium, gdzie sprawdza się, jaki jest czas utwardzania i temperatura piku próbki. Jeśli próbka spełnia wszelkie wymogi co do czasu i piku, dopiero wtedy pracownicy otrzymają zgodę na wlanie miksu do rękawa. Wyniki z utwardzania próbki są zapisywane w komputerze pod dane zlecenie i archiwizowane. Próbki pobierane są z każdej kadzi i poddawane utwardzaniu w laboratorium, tak aby mieć pewność, że każda wlana partia zmieszanej żywicy ma odpowiednie właściwości i parametry po utwardzeniu.
Po zalaniu rękawa żywicą jest on umieszczany między regulowanymi walcami, ustawionymi na odpowiednią wysokość, w zależności od grubości rękawa. Następnie rękaw jest przeciągany między walcami. Gwarantuje to odpowiednie nasączenie rękawa, tak aby zachowane zostały odpowiednie proporcje żywicy w stosunku do grubości wykładziny poliestrowej, co, po utwardzeniu go w remontowanym kanale, pozwoli osiągnąć wartość 2400 MPa – moduł Younga krótkoterminowy oraz 1200 MPa – moduł Younga długoterminowy. Rękaw po przesączeniu go żywicą umieszczany jest na chłodni, gdzie może być magazynowany do pięciu dni w temp. +10℃ lub 30 dni w temp. +5℃.
Foto, video, animacje 3D, VR
Twój partner w multimediach.
Sprawdź naszą ofertę!
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.