• Partner portalu
  • Partner portalu
  • Partner portalu
Partnerzy portalu

Bezwykopowa Renowacja: eksperci, technologie, doświadczenia

Opublikowano: 04-06-2025 Źródło: inzynieria.com

W dniach 10–12 czerwca 2025 roku w Tomaszowicach pod Krakowem odbędzie się XXIII edycja Międzynarodowej Konferencji, Wystawy i Pokazów Technologii Inżynieria Bezwykopowa. To największe w Polsce i Europie Środkowo-Wschodniej spotkanie branżowe poświęcone technologiom bezwykopowym.


Fot. meristock/AdobeStock Fot. meristock/AdobeStock

Wydarzenie od lat gromadzi tysiące uczestników z Polski i zagranicy, oferując interesujące prelekcje, debaty, pokazy technologiczne, a także okazje do nawiązania kontaktów biznesowych.

W ramach tegorocznej edycji organizatorzy przygotowali nowości. Jednym z kluczowych punktów programu będzie Sesja II – Bezwykopowa Renowacja, która odbędzie się 11 czerwca w godzinach 12:30–14:45. Wystąpią uznani eksperci i praktycy z Polski oraz zagranicy, prezentując konkretne zagadnienia i studia przypadków.

Program Sesji II – Bezwykopowa Renowacja

► Dr inż. Dariusz Zwierzchowski - Centrum Badań i Certyfikacji sp. z o.o.
Temat prelekcji: Badania w ekspertyzach budowlanych

Dr inż. Dariusz Zwierzchowski Dr inż. Dariusz Zwierzchowski

Prelegent wyjaśni, że badania wykonywane bezpośrednio na obiektach lub też w laboratoriach na pobranych próbkach badawczych stanowią podstawę do oceny ich stanu technicznego. Obecnie na rynku polskim dostępne jest wiele metod badawczych umożliwiających rzetelną ocenę konstrukcji, w tym również materiału, z którego jest ona wykonana.

► Dr hab. inż. Paweł Popielski - Politechnika Warszawska
Temat prelekcji: Możliwości wykorzystania metody obserwacyjnej i bliźniaków cyfrowych w trakcie eksploatacji infrastruktury krytycznej oraz realizacji technik bezwykopowych

Dr hab. inż. Paweł Popielski Dr hab. inż. Paweł Popielski

Dr hab. inż. Paweł Popielski przedstawi możliwości wykorzystania metody obserwacyjnej i bliźniaków cyfrowych podczas realizacji technik bezwykopowych oraz eksploatacji podziemnej infrastruktury krytycznej. Omówione zostaną założenia idei bliźniaków cyfrowych i ich rozwój na przestrzeni ostatnich kilkunastu lat. Przedstawione będą zasady metody obserwacyjnej w realizacji obiektów liniowych oraz transformacja od rysunków 2D (CAD) do Digital Twin. Uczestnicy poznają metodę integracji geometrii obiektu, ocen technicznych i wyników monitoringu infrastruktury podziemnej oraz jej otoczenia w celu zapewnienia bezpieczeństwa instalacji i optymalizacji czasu rozpoczęcia napraw lub modernizacji – szczególnie istotne w terenach zurbanizowanych oraz obszarach występowania szkód górniczych.

► Tomasz Szczepański - Centrum Badań i Certyfikacji sp. z o.o.
Temat prelekcji: Inwentaryzacja aktualnego stanu technicznego obiektów infrastruktury. Technologia skanowania 3D – możliwości i ograniczenia

Tomasz Szczepański Tomasz Szczepański

Brak dokumentacji technicznej obiektów podziemnych to częsty problem dla uczestników procesu inwestycyjnego. Skanowanie laserowe i chmura punktów stanowią nowoczesne narzędzie wspierające tradycyjną inwentaryzację. Prelekcja przedstawi rzeczywiste przykłady użycia technologii skanowania 3D w branży wod-kan, jej zalety i ograniczenia. Technologia może być wykorzystana nie tylko przy przygotowaniu renowacji, ale też w dokumentowaniu postępu robót i jako element dokumentacji powykonawczej. Zainteresuje inwestorów, gestorów sieci, projektantów i wykonawców.

► Mariusz Iwanejko - Blejkan S.A.
Temat prelekcji: 5 technologii – bezwykopowa renowacja Kolektora Żerańskiego w Warszawie

Mariusz Iwanejko Mariusz Iwanejko

Mariusz Iwanejko z firmy Blejkan S.A. zaprezentuje wyjątkowy kontrakt – pierwszy tego typu w Polsce. Ze względu na różnorodność kształtów kolektora, materiał, przepływy ścieków oraz lokalizacje zastosowano 5 technologii renowacji kanalizacji, w tym: relining krótkimi modułami rurowymi full GRP, relining rurą spiralnie zwijaną, laminację oraz naprawę z zastosowaniem chemii budowlanej w połączeniu z modułami GRP.

Prelegent przedstawi wiele wyzwań organizacyjnych podczas projektowania, uzgadniania i wykonywania robót. Bezwykopowa renowacja kolektora przełazowego o kształtach kołowych DN1400, DN1600, DN1800, DN2000 oraz niekołowych – kwadrat 1900×1900 oraz profil gruszkowy G1800x2250 – objęła łącznie ponad 3,5 km kanalizacji sanitarnej w skomplikowanych lokalizacjach prawobrzeżnej Warszawy.

Jeden z największych kontraktów renowacyjnych ostatnich lat w Polsce zostanie pokazany skrótowo w oparciu o film z budowy oraz animacje wybranych technologii wykonania robót.

► Marcin Ficenes - Polimerobeton.pl
Temat prelekcji: Renowacja ponad 100-letniej infrastruktury kanalizacyjnej z wykorzystaniem segmentów zintegrowanych z korytem na okres suszy – studium przypadku z Düsseldorfu

Marcin Ficenes Marcin Ficenes

► Jacek Kulig - Schöngen
Temat prelekcji: Rehabilitacja kanałów grawitacyjnych za pomocą modułów rurowych PP-HM

Jacek Kulig Jacek Kulig

► Otakar Cigler - Rädlinger primus line GmbH
Temat prelekcji: Primus Line – Praktyczne doświadczenia z renowacji wodociągów po łukach o długości odcinków 500 m i większej

Otakar Cigler Otakar Cigler

Sesja II to przegląd nowoczesnych narzędzi, technologii i dobrych praktyk w zakresie bezwykopowej renowacji. Eksperci podzielą się wiedzą opartą na realnych projektach i badaniach, co czyni tę część konferencji niezwykle wartościową dla inwestorów, projektantów, wykonawców oraz zarządców infrastruktury.

Dołącz do najważniejszego wydarzenia branży bezwykopowej! Zarejestruj się już dziś! https://konferencje.inzynieria.com/ib2025/ 

Konferencje Inżynieria

WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE

Sprawdź najbliższe wydarzenia