Każde z przedsiębiorstw wodno-kanalizacyjnych odpowiedzialne za zarządzanie infrastrukturą wod-kan staje przed decyzją: czy konieczne modernizacje należy zlecać na zewnątrz, czy też wykonywać je siłami własnymi spółki.
Piotr Fura, MPWiK S.A. we Wrocławiu. III Konferencja CIPP Technology Days. Fot. Quality Studio
Doświadczeniami w prowadzeniu renowacji sieci kanalizacyjnej w technologii CIPP (ang. Cured In Place Pipe) podzielił się z nami Piotr Fura z Wrocławskich Wodociągów.
Pierwszą ważną decyzją jest wybór technologii, w którą będziemy później sporo inwestować. W MPWiK zdecydowano się na technologię epoksydową, tj. taką, która umożliwia nasączanie rękawa na miejscu. Renowacji przedsiębiorstwo poddało już kilka kilometrów sieci kanalizacyjnej, przy czym średnia długości jednostkowej instalacji wynosi – 137,5 m. Najdłuższa wykonana przez nich instalacja liczyła 242 m (średnica 250 mm), z kolei największa średnica kanału poddanego renowacji wynosiła 500 mm.
Od czego trzeba zacząć, przygotowując się do realizacji takiego projektu? Renowacja zaczyna się od inspekcji TV. W ten sposób buduje się bazę, gdyż wykonana inspekcja jest źródłem wiedzy o kontrolowanych kanałach. Rocznie monitorujemy w ten sposób około 80-90 km kanałów; choć część materiału filmowego się nakłada, baza nieustannie się powiększa – mówi Piotr Fura.
Po wytypowaniu odcinków, które wymagają modernizacji, przeprowadzane są prace renowacyjne. Jaka jest zaleta wykorzystania wtedy technologii CIPP? Fura wymienia przede wszystkim możliwość wykonania rewitalizacji odcinków kanałów o długości 200 m i więcej w ramach jednej instalacji. Czas wykonywania zasadniczych prac renowacyjnych i przywrócenia odbioru ścieków to maksymalnie 36 godz., bez względu na długość instalowanego rękawa.
Ogromne znaczenie ma też fakt, iż dzięki tego typu technologiom stopień uciążliwości dla mieszkańców jest mniejszy. Mieszkańcy cieszą się z takich rozwiązań – podkreśla Fura – podchodzą, zadają pytania. Są zadowoleni z braku hałasu.
Zalety wykonywania renowacji CIPP
Wśród innych zalet przedstawiciel Wrocławskich Wodociągów wymienił zmniejszenie kosztów wykonania rewitalizacji sieci w porównaniu do kosztów wymiany w wykopie otwartym, elastyczność w planowaniu i ustalaniu terminów renowacji, możliwość szybkiej reakcji na ujawniające się stany awaryjne i potrzeby inwestorów, przywrócenie szczelności przewodów kanalizacyjnych i poprawę parametrów hydraulicznych przepływu ścieków, poprawę i przywrócenie parametrów wytrzymałościowych przewodów kanalizacyjnych, umocnienie wizerunku danego przedsiębiorstwa wod-kan jako firmy przyjaznej środowisku oraz wychodzącej naprzeciw oczekiwaniom klienta.
Wady czy wyzwania? Technologia CIPP ma pewne minusy
Czy istnieją wady technologii CIPP bądź wykonywania renowacji siłami własnymi spółki? Na pewno należy mówić o pewnych wyzwaniach z nimi związanych. Przede wszystkim istnieje konieczność utrzymania stałej i dobrze dobranej obsady renowacji sieci. Wymiana jednego pracownika powoduje konieczność wykonania szeregu kosztownych szkoleń i wymaga czasu na wdrożenie pracownika w proces renowacji – zauważa Fura. Potrzebny jest też samochód ciśnieniowy do czyszczenia kanalizacji, przypisany bezpośrednio do prac renowacyjnych – wraz z podjęciem się wykonywania prac modernizacyjnych, należy przygotować się na wzrost zapotrzebowania na czyszczenie sieci kanalizacyjnej pod renowację. Ostatnią z trudności jest potrzeba zapewnienia odpowiedniej powierzchni magazynowej, dzięki której takie materiały, jak wykładziny do renowacji i żywice, będą zawsze do dyspozycji.
Piotr Fura był prelegentem III Konferencji CIPP Technology Days. Przeczytaj relację: CIPP „bije” kolejne rekordy
Foto, video, animacje 3D, VR
Twój partner w multimediach.
Sprawdź naszą ofertę!
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.