• Partner portalu
  • Partner portalu
  • Partner portalu
Partnerzy portalu

Trzy technologie bezwykopowe na poznańskich Naramowicach

Renowacja kanalizacji sanitarnej w rejonie nowej linii tramwajowej


Opublikowano: 28-09-2018 Źródło: Aquanet SA

W zbiorze inwestycji prowadzonych przez Biuro Zarządzania Programem Inwestycyjnym Aquanet SA znajduje się zadanie pn. „Poznań – kanalizacja sanitarna w rejonie nowej linii tramwajowej na Naramowicach”. Pod tą tajemniczą nazwą kryje się inwestycja, w ramach której realizowana jest renowacja sieci kanalizacyjnej w dwóch technologiach bezwykopowych: CIPP z wykorzystaniem rękawa wykonanego z włókna szklanego nasączonego żywicą poliestrową, utwardzanego światłem UV oraz krótkich modułów rurowych z GRP. Prace w ramach tego projektu zaplanowano tak, by zostały zakończone przed planowaną budową trasy tramwajowej na Naramowice. Wykonawcą tego zadania jest firma Terlan sp. z o.o.


Bezwykopowa renowacja kanalizacji sanitarnej w Poznaniu. Fot. Terlan sp. z o.o. Bezwykopowa renowacja kanalizacji sanitarnej w Poznaniu. Fot. Terlan sp. z o.o.

Zakres renowacji na poznańskich Naramowicach

  • renowacja sieci kanalizacyjnej sanitarnej DN200 o długości około 27 m;
  • renowacja sieci kanalizacyjnej sanitarnej DN250 o długości około 98 m;
  • renowacja sieci kanalizacyjnej sanitarnej DN300 o długości około 1569 m;
  • renowacja sieci kanalizacyjnej sanitarnej DN500 o długości około 684 m;
  • renowacja sieci kanalizacyjnej sanitarnej DN1000 o długości około 278 m;
  • renowacja przyłączy kanalizacyjnych o łącznej długości około 312 m;
  • wykonanie niezbędnych uszczelnień przyłączy kanalizacyjnych przy użyciu kształtek kapeluszowych;
  • wykonanie renowacji 53 szt. studni kanalizacyjnych wraz z wymianą włazów na nowe;
  • remont 6 szt. komór kanalizacyjnych;
  • odtworzenie nawierzchni dróg, chodników i terenów zielonych.

Studzienka kanalizacyjna przed renowacją. Fot. Terlan sp. z o.o. Studzienka kanalizacyjna przed renowacją. Fot. Terlan sp. z o.o.

Studzienka kanalizacyjna po myciu hydrodynamicznym. Fot. Terlan sp. z o.o. Studzienka kanalizacyjna po myciu hydrodynamicznym. Fot. Terlan sp. z o.o.

Studzienka kanalizacyjna po wyklejeniu. Fot. Terlan sp. z o.o. Studzienka kanalizacyjna po wyklejeniu. Fot. Terlan sp. z o.o.

Studzienka kanalizacyjna po natrysku. Fot. Terlan sp. z o.o. Studzienka kanalizacyjna po natrysku. Fot. Terlan sp. z o.o.

Studzienka kanalizacyjna po renowacji. Fot. Terlan sp. z o.o. Studzienka kanalizacyjna po renowacji. Fot. Terlan sp. z o.o.

Renowacja kanałów o dużych średnicach a także praca na czynnym kanale przez całą dobę jest nie tylko spektakularna, ale wymaga od wykonawcy – firmy Terlan sp. z o.o. – specjalistycznej wiedzy technicznej oraz stosowania rygorystycznych zabezpieczeń BHP. Całodobowy tryb prowadzenia robót jest następstwem oddziaływania inwestycji na społeczeństwo. Wynika również z tego, którędy przebiega trasa kanalizacji, która częściowo poprowadzona jest w pasie ul. Naramowickiej. Z uwagi na takie uwarunkowania w tym rejonie prace są prowadzone w godzinach nocnych, natomiast na terenach zielonych – w godzinach dziennych.

Bezwykopowa renowacja kanalizacji sanitarnej w Poznaniu. Fot. Aquanet SA Bezwykopowa renowacja kanalizacji sanitarnej w Poznaniu. Fot. Aquanet SA

Bezwykopowa renowacja w trzech technologiach

Do realizacji kontraktu wybrano trzy technologie bezwykopowe:

rękaw z włókna szklanego utwardzany promieniowaniem UV – technologia polega na wprowadzeniu (za pomocą wciągarki) do wcześniej wyczyszczonego przewodu specjalnego rękawa z włókna szklanego, który nasączony jest żywicą poliestrową, zawierającą fotoizolatory powodujące utwardzanie się żywicy pod wpływem promieniowania ultrafioletowego. Fabrycznie przygotowany rękaw zostaje rozprężony w kanale za pomocą powietrza pod dużym ciśnieniem. W ten sposób uzyskuje on kształt rury poddanej renowacji. Następnym etapem procesu jest wprowadzenie lamp UV, które inicjują reakcję żywicy. Specjalne właściwości rękawa z włókna szklanego pozwalają na hamowanie wydzielania się styrenu z żywicy, który przy dużych stężeniach może powodować nieprzyjemne wrażenia zapachowe. Po zakończeniu procesu utwardzania należy wyfrezować zaślepione przyłącza i uszczelnić je przy użyciu kształtek kapeluszowych. Technologia ta najlepiej sprawdza się w miejscach, gdzie konieczne jest podniesienie nośności kanału przy jednoczesnym braku znaczącego zmniejszenia średnicy. Pozwala znacznie przyspieszyć prace renowacyjne w porównaniu do tych wykonywanych z wykorzystaniem „tradycyjnych” rękawów filcowych utwardzanych gorącą wodą lub parą wodną. Jej wybór zależny jest jednak w znacznym stopniu od stanu kanału (załamania, „klawiszowanie” czy zmiany średnic bez studni rewizyjnej);
relining krótkimi modułami GRP – technologia polega na wprowadzeniu do wnętrza wyczyszczonego wcześniej kanału krótkich modułów rurowych z GRP (lub innego materiału), które umożliwiają zrekonstruowanie kolektora o złym stanie technicznym, a następnie zainiektowanie przestrzeni pomiędzy starym kanałem a nowym przewodem przy użyciu specjalnych zapraw rozpływalnych na bazie cementu. Obliczenia hydrauliczne wskazują, że zastosowanie tej metody (szczególnie w większych kanałach i kolektorach betonowych lub ceglanych) znacznie poprawia hydraulikę przewodów kanalizacyjnych pomimo przewężenia ich przekroju;
natrysk odśrodkowy chemią budowlaną (studzienki kanalizacyjne) renowację studzienki rozpoczyna się od wymiany włazu kanalizacyjnego oraz dokładnego wyczyszczenia jej wnętrza metodą hydrodynamiczną, a następnie usunięcia stopni złazowych i wszelkich luźnych elementów betonowych lub ceglanych. Po uszczelnieniu, zabezpieczeniu odsłoniętego zbrojenia i wykonaniu reprofilacji ścian oraz kinety studni specjalnymi preparatami i zaprawami, dokonuje się natrysku odśrodkowego chemią budowlaną na bazie cementu, a na końcu montuje się nowe stopnie złazowe. W przypadku mocno agresywnych ścieków studzienki kanalizacyjne można zabezpieczyć dodatkowo warstwą ochronną odporną na gazy kanałowe niszczące w szczególności betonowe elementy sieci kanalizacyjnej.


Bezwykopowa renowacja kanalizacji sanitarnej w Poznaniu. Fot. Terlan sp. z o.o. Bezwykopowa renowacja kanalizacji sanitarnej w Poznaniu. Fot. Terlan sp. z o.o.

Prace renowacyjne w ramach tego projektu rozpoczęły się w czerwcu br., a termin zakończenia inwestycji wyznaczono na luty 2019 r.

Przeczytaj także: Jak dobrze przygotować się do renowacji kanału sanitarnego?

Foto, video, animacje 3D, VR

Twój partner w multimediach.

Sprawdź naszą ofertę!