• Partner portalu
  • Partner portalu
  • Partner portalu
Partnerzy portalu

Sukces projektowy to efekt zintegrowanych działań

Opublikowano: 01-02-2021 Źródło: zewnętrzne

Porządkowanie gospodarki wodno-ściekowej z perspektywy inwestora zawsze wiąże się z wieloma wyzwaniami, dlatego do realizacji projektów, zwłaszcza tych szeroko zakrojonych, angażowani są sprawdzeni wykonawcy. Inwestor musi mieć pewność, że prace zostaną przeprowadzone na czas i rzetelnie, a ich efektem będzie sprawna infrastruktura. Taka realizacja inwestycji wymaga jednak dużego doświadczenia i odpowiedniego zaplecza – prawidłowe wykonanie robót to przecież nie wszystko.


Renowacja CIPP UV. F.H.U. INSTBUD Stanisław Boguta sp. j. Fot. Quality Studio Renowacja CIPP UV. F.H.U. INSTBUD Stanisław Boguta sp. j. Fot. Quality Studio

We wrześniu 2019 r. firma INSTBUD podjęła się realizacji wyjątkowego zadania. Na zlecenie Wodociągów Kępińskich przeprowadziła bezwykopową renowację ponad 6800 m kanałów w bardzo trudnych warunkach. Trwający 12 miesięcy projekt obejmował odnowę kolektorów tranzytowych o średnicach od 400 do 1200 mm, posadowionych na głębokości od 1 do 7 m, a także ponad 150 studni i komór. Wykonawca zastosował metodę CIPP UV, a wykładziny utwardził z użyciem mocnych lamp emitujących promienie UV (8 x 1000 W oraz 12 x 1000 W).

Prowadzeniu robót nie sprzyjały ani warunki gruntowe (sieć znajduje się na terenie podmokłym), ani atmosferyczne. W wyniku częstych deszczy na i tak podmokły grunt trafiały olbrzymie ilości wody. Dodatkowym nieprzewidzianym utrudnieniem była pandemia COVID-19, która zaskoczyła na początku 2020 r. cały świat. 

Odpowiednie przygotowanie placu budowy to podstawa

Tereny położone nad rzeką Niesób są piękne, ale stanowią ogromne wyzwanie w przypadku prac związanych z siecią rurociągów podziemnych.

Podstawowym, choć w przypadku tak grząskiego gruntu – niełatwym, zadaniem była organizacja placu budowy. Należało wybudować tymczasowe drogi dojazdowe. Rozwiązanie, z którego w tym celu korzysta firma INSTBUD, jest bardzo proste: zastosowano elementy, które można szybko wyprodukować i łatwo zamontować, a także swobodnie wymieniać. Nie wymaga też użycia specjalnych maszyn czy technologii. To rozwiązanie mobilne – wraz z postępem prac można sprawnie przesunąć potrzebny odcinek drogi. Jednocześnie moduły są bardzo wytrzymałe i stabilne, pozwalają na przejazd dużych, a przede wszystkim ciężkich pojazdów.

Renowacja CIPP UV. F.H.U. INSTBUD Stanisław Boguta sp. j. Fot. Quality Studio Renowacja CIPP UV. F.H.U. INSTBUD Stanisław Boguta sp. j. Fot. Quality Studio

Dzięki tymczasowym drogom na miejscu mogło znaleźć się auto do inspekcji TV, samochody ciśnieniowe, które pozwoliły na dokładne oczyszczenie kolektorów ze znacznej ilości osadów, HDS, koparko-ładowarka, specjalistyczny pojazd z zabudową UV i samochody brygadowe. Każdy z pojazdów docierał na plac budowy wtedy, kiedy był potrzebny. Bez względu na warunki firma INSTBUD mogła bez przeszkód żonglować posiadanym przez siebie taborem, dobierając odpowiedni sprzęt w dowolnym momencie, tak by prace przebiegały jak najefektywniej.

Dzięki doskonałej organizacji placu budowy nie był problemem również transport rękawów renowacyjnych, a trzeba pamiętać, że wraz ze wzrostem średnicy i grubości wykładziny, rękaw staje się coraz cięższy i nie jest łatwo go przetransportować.

Zamówienie odpowiedniej jakości wykładziny o wymaganych parametrach dla zaznajomionego z rynkiem wykonawcy nie stanowi trudności. INSTBUD w ramach jednego projektu wykorzystał produkty dwóch wiodących marek. Rękawy w większości wyprodukowano w najnowszej w Polsce fabryce rękawów szklanych – in_Liner, przy czym na potrzeby renowacji kanałów o średnicach DN1000–1200 (ponad 1600 m) wykładziny zamówiono w fabryce niemieckiej firmy Saertex multiCom, z którą wykonawca współpracuje już od dawna. Konieczność zgrania polskich i zagranicznych dostaw, zwłaszcza w dobie pandemii, wymagała od firmy dobrego planowania, dzięki czemu zakończyła się powodzeniem.

Dobry wykonawca radzi sobie nawet w ekstremalnych warunkach

Sam proces renowacji postępował tak szybko, iż udało się zakończyć instalację wykładzin przed planowanym terminem. W przypadku wykładzin o największych średnicach, od 800 do 1200 mm, staraliśmy się wykonywać jak najdłuższe fragmenty – po 150, 170 m. To pozwoliło nam ograniczyć roboty poboczne – tłumaczy kierownik budowy, Paweł Nikodem. Być może długości odcinków nie wydają się imponujące, ale takimi są, jeśli weźmiemy pod uwagę masę wykładziny o takiej średnicy i trudności z jej transportem oraz konieczność manipulowania tak dużym i ciężkim rękawem – dodaje.

Renowacja CIPP UV. F.H.U. INSTBUD Stanisław Boguta sp. j. Fot. Quality Studio Renowacja CIPP UV. F.H.U. INSTBUD Stanisław Boguta sp. j. Fot. Quality Studio

Tempa pracy nie zakłóciły ulewne deszcze, z którymi zmagała się Polska w maju i czerwcu. Tak obfite opady, trafiające na podmokły, trawiasty grunt, mogły łatwo „zatopić” inwestycję. Dzięki właściwej reakcji oraz uruchomieniu odpowiednich środków i procedur nie doszło jednak do żadnych poważnych incydentów, a posiadane przez ekipę wykonawczą doświadczenie, uzupełnione o odpowiednie zaplecze, pozwoliły na kontynuowanie działań w ekstremalnych warunkach. Dobrze przemyślany i rozpisany harmonogram był podstawą profesjonalnego zarządzania całym projektem i jednym z ważnych elementów, które pozwoliły uniknąć opóźnień. 

W związku z nadmiarem deszczówki INSTBUD musiał zadbać o przepompowanie ścieków na odcinku blisko oczyszczalni, tam, gdzie następuje kulminacja i największe gromadzenie się ścieków. W okresach ulewnych deszczy firma wspierała się własnym sprzętem i przepompowywała również ścieki na dłuższych odcinkach beczkowozami.

Renowacja kanalizacji to nie tylko CIPP

Inwestor, zamawiając renowację rurociągu, zamawia równocześnie naprawę dziesiątek innych elementów, które są z nim powiązane. W gestii wykonawcy leży koordynacja realizacji wszystkich działań.

Nauczyliśmy się pracować w sposób zintegrowany: łączymy wszystkie kompetencje, których potrzebuje inwestor zlecający realizację projektu – wyjaśnia Paweł Nikodem. Stawiamy na współpracę ze sprawdzonymi partnerami, takimi jak firma Aquaren sp. z o.o. sp. k., która w ramach tego projektu wykonywała renowację studni.

Renowacja CIPP UV. F.H.U. INSTBUD Stanisław Boguta sp. j. Fot. Quality Studio Renowacja CIPP UV. F.H.U. INSTBUD Stanisław Boguta sp. j. Fot. Quality Studio

Podczas realizacji prac zmodernizowano 74 szt. studni, a ponadto renowacji poddano komory i ujścia (89 szt.). Było to zadanie wieloetapowe, które firma musiała dobrze zaplanować: każdy z obiektów był najpierw czyszczony metodą wysokociśnieniową, później wykonawca wymieniał stopnie złazowe, dokonywał reprofilacji kinet i spoczników. Renowacja wykonywana była z wykorzystaniem nakładanych ręcznie lub natryskowo zapraw siarczanoodpornych.

Korzystając z okazji, przebudowywano także nienormatywne zwieńczenia studni, wymieniono i uregulowano włazy. Na koniec obiekty zbadano z użyciem metody pull-off. W ten sposób inwestor otrzymał, wraz z odnowionym kolektorem, całkowicie zmodernizowany odcinek sieci.

Element zaskoczenia – pandemia

Mimo że globalna epidemia zamroziła wiele gałęzi gospodarki, sytuacja nie wpłynęła znacząco na zlecone przez kępińską spółkę wod-kan prace budowlane. INSTBUD szybko zaadaptował się do nowych regulacji prawnych i konieczności stosowania jeszcze bardziej wymagających zasad BHP na budowie. To, z czym na co dzień od marca musiała borykać się branża budowlana (przerwane łańcuchy dostaw, opóźnienia w dostarczaniu produktów, braki w magazynach), nie wpłynęło na realizację opisywanego kontraktu, jako że wykonawca mógł polegać nie tylko na ludziach, ale i na posiadanym sprzęcie oraz właściwie wdrożonych procedurach logistycznych.

Jedynym prawdziwym utrudnieniem, wynikającym z tej nagłej sytuacji kryzysowej, był brak możliwości procedowania w normalnym trybie spraw administracyjnych związanych z realizacją projektu, takich jak pozwolenie na wejście na dany teren.

Znaczącym walorem realizacji zadania dla Wodociągów Kępińskich, nawet w warunkach pandemii, była wzorowa współpraca z inwestorem, który swoim doświadczeniem i chęcią pomocy niezmiennie wspierał wykonawcę.

Zawsze cieszymy się z dobrej współpracy z zamawiającym, ponieważ modernizacja sieci podziemnych to nie tylko sama renowacja – podkreśla Paweł Nikodem. Przede wszystkim jednak dbamy o własne przygotowanie. W przypadku złożonych projektów – renowacji długich odcinków sieci, w dodatku w tak trudnych warunkach – logistyka nie może zawieść. Sprawdzeni dostawcy i partnerzy, własny tabor, doświadczona ekipa – dzięki temu jesteśmy niezależni i łatwiej nam pokonywać kryzysy, nawet takie jak pandemia COVID-19.

Renowacja CIPP UV. F.H.U. INSTBUD Stanisław Boguta sp. j. Fot. Quality Studio Renowacja CIPP UV. F.H.U. INSTBUD Stanisław Boguta sp. j. Fot. Quality Studio

Dobra koordynacja to klucz do sukcesu

Renowacja infrastruktury podziemnej to zawsze duże wyzwanie, nawet w sprzyjających warunkach. Kryzysy, które nie zawsze można przewidzieć w matrycy ryzyk, często sprawiają, że realizacja projektu rozsypuje się jak domek z kart. Aby tak nie było, należy postawić na właściwego wykonawcę, który odpowiednio skoordynuje wszelkie działania związane z przeprowadzeniem potrzebnych prac. Nawet, jeśli będą one nietypowe.

Sukces w przypadku renowacji rurociągu to efekt zintegrowanych działań: bezwykopowych i inżynierskich. Sprawne opracowanie dokumentacji czy odpowiednie przygotowanie placu budowy jest tak samo ważne, jak wykonanie robót instalacyjnych wewnątrz rurociągu – wszystkie działania tworzą system naczyń połączonych. Tylko firma z odpowiednim doświadczeniem, bogatym zapleczem i własnym taborem może z łatwością realizować kolejne etapy inwestycji, a także szybko reagować na zmieniające się warunki.

Umiejętność skoordynowania i zintegrowania wszystkich elementów realizacji projektu to klucz do dobrze wykonanego zadania oraz zadowolenia inwestora, czyli sukcesu, z którego cieszymy się po zakończeniu każdego z powierzonych nam zadań.

Zobacz film!

 

Zobacz także: Polskie firmy wyznaczają trendy: rekordowa renowacja rękawem szklanym

Konferencje Inżynieria

WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE

Sprawdź najbliższe wydarzenia