Powodzenie w realizacji projektu renowacyjnego zależy od bardzo wielu czynników, w tym od właściwego doboru technologii i materiałów renowacyjnych. W przypadku zastosowania wykładzin CIPP utwardzanych promieniami UV, wśród zalet takiego rozwiązania warto podkreślić zminimalizowanie zużycia energii w porównaniu do konwencjonalnej metody utwardzania rękawa żywicznego za pomocą gorącej wody lub pary wodnej oraz znaczne skrócenie procesu instalacyjnego. Elementy te bezpośrednio przekładają się m.in. na efektywność działań i efektywność ekonomiczną. Jednym z dostępnych na rynku produktów, które według zapewnień producenta pozwalają na jeszcze szybszą i efektywniejszą renowację, jest wykładzina renowacyjna SAERTEX® multiFlex 4.0.
Wykładziny utwardzane z prędkością światła. Fot. SAERTEX multiCom®
CIPP – szybka i efektywna renowacja
Technologia CIPP (ang. Cured In Place Pipe) wykorzystywana jest w dziedzinie renowacji rurociągów od blisko 50 lat. Wciąż udoskonalana, zapewnia coraz większą trwałość i niezawodność, a także szybkość w przeprowadzaniu prac. W ostatnim czasie coraz większą popularnością cieszy się utwardzanie wykładzin CIPP lampami emitującymi promieniowanie ultrafioletowe. Na rynku pojawiają się nowe rozwiązania, a branża nadal szuka lepszych sposobów na to, by jeszcze bardziej skrócić czas przeprowadzania renowacji.
Jednym z owoców poszukiwań nowych, efektywnych rozwiązań, jest produkt SAERTEX® multiFlex 4.0 – wykładzina utwardzana, jak zapewnia producent, w mgnieniu oka, tj. aż o 50% szybciej niż dzieje się to w przypadku rękawów utwardzanych termicznie. Producent gwarantuje, że dzięki wyborowi tego rękawa prace będą mogły postępować zgodnie z przygotowanym planem, a nawet szybciej.
Fot. SAERTEX multiCom®
Oszczędność czasu w przypadku instalacji wykładzin CIPP utwardzanych promieniowaniem UV nie jest jedynie wynikiem stosowania nowoczesnych żywic o coraz lepszych parametrach mechanicznych, ale też np. braku konieczności montażu instalacji do podgrzewania wody potrzebnej do utwardzenia żywic, którymi nasączane są rękawy. Problemem przestaje być też błędne mieszanie żywic – na przykład w produkcji wspomnianych wykładzin wykorzystywana jest żywica przyjazna środowisku, bezzapachowa i bezstyrenowa.
Proces renowacyjny pod kątem czasu jego trwania usprawnia również zintegrowanie z łańcuchami świetlnymi kamer: dzięki temu możliwe jest przeprowadzenie inspekcji TV jeszcze przed utwardzeniem wykładziny. Kamery pozwalają nie tylko na przesyłanie obrazu na bieżąco, ale też na rejestrację i eksport danych (takich jak wysokość ciśnienia lub temperatury) w trakcie utwardzania rękawa. Konstrukcję lampy zaprojektowano w taki sposób, by było możliwe jej zginanie w przypadku potrzeby dotarcia do wybranego miejsca w obrębie poddawanego renowacji obiektu
Fot. SAERTEX multiCom®
Nowe technologie szyte na miarę
W przypadku każdego nowego rozwiązania, możliwości jego aplikacji rozszerzane są stopniowo. Najnowszy produkt firmy SAERTEX, służący do renowacji rurociągów, dostępny jest obecnie w wersji obejmującej maksymalne rozszerzenie wykładziny do 35% (z DN150 do DN250). W niedalekiej przyszłości planowane jest również wprowadzenie wykładzin o średnicach od 100 do 250 mm.
Wśród innych nowości, oferowanych przez tego samego producenta produktów, znajduje się też m.in. pierwsza na świecie wykładzina utwardzana za pomocą promieniowania UV, wzmocniona włóknem szklanym, przeznaczona do renowacji rurociągów wody pitnej – SAERTEX-LINER® H2O.
Oprócz nieustannego poszerzania oferty, firma stale prowadzi działania w zakresie przygotowywania produktów na specjalne zamówienie. Odpowiednie rozwiązanie, opracowywane i dostosowywane jest specjalnie do przedstawionego przez zamawiającego projektu.
Konferencje Inżynieria
WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE
Sprawdź najbliższe wydarzenia
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.