Do 14 maja br. można składać oferty w przetargu na bezwykopową renowację i wymianę sieci kanalizacji ogólnospławnej. Prace obejmą odcinki o łącznej długości ponad 2100 m. Jak wynika z przetargowej dokumentacji, do ich przeprowadzenia wykorzystane mają zostać dwie metody: CIPP (and. Cure In Place Pipe) oraz krakingu. Zamawiającym jest Aqua S.A.
Renowacja kanalizacji. Gina Sanders/Adobe Stock
- Renowacja i wymiana kanałów w Bielsku-Białej mają zakończyć się najpóźniej 30 listopada br.
- Na wielu odcinkach kanałów głównych występuje degradacja ścian
- Złożone w ramach przetargu oferty będą oceniane na podstawie ceny
Renowacją CIPP objęte zostaną kanały betonowe: DN200 – 25 m; DN250 – 475 m; DN300 – 463 m; DN400 – 515 m, DN500 – 7 m. Ta sama metoda ma zostać wykorzystana do renowacji liczącego 400 m długości betonowego kanału o przekroju jajowym 1500x1000, a także modernizacji przyłączy kanalizacyjnych DN150-250 (42 m) oraz przyłącza kanalizacyjnego z rur betonowych o średnicy DN 150-250 (71 m).
Metoda krakingu powinna zostać użyta do wymiany kanału betonowego: DN250 (20 m); DN400 (90 m) oraz DN300 (41 m). Całe zadanie obejmuje także m.in. wymianę i renowację studni i komór czy uszczelnianie przyłączy.
W przetargowej dokumentacji zamawiający poinformował, że na wielu odcinkach kanałów głównych przeznaczonych do renowacji za pomocą rękawa termoutwardzalnego występuje pewna degradacja ścian, w związku z tym podane średnice przewodów kanalizacyjnych należy traktować orientacyjnie, jako nominalne. Rzeczywista średnica kanału w związku z tym może odbiegać od średnicy nominalnej. W celu zamówienia właściwego rękawa do renowacji należy przeprowadzić dokładne pomiary średnic kanałów.
Renowacja CIPP ma zostać przeprowadzona przy użyciu rękawa z poliestrowej włókniny o strukturze filcowej absorbującej żywice (pokrytej elastyczną powłoką poliuretanową, polipropylenową lub polietylenową) albo za pomocą rękawa z włókna szklanego. Oba rodzaje włóknin mają być nasączone żywicami poliestrowymi lub epoksydowymi. Maksymalne zmniejszenie średnicy przewodu po renowacji to 7%.
Prace będą obywać się w ul. Solnej, w rejonie ul. Gorkiego, w ul. Gen. Kazimierza Pułaskiego, w ul. Lompy, w rejonie ul. Tuwima, w ulicach Akademii Umiejętności, Majakowskiego i Podgórze.
Całe zadanie będzie przeprowadzone w ramach projektu „Renowacja odcinków sieci kanalizacji ogólnospławnej metodą rękawa termoutwardzalnego na terenie Bielska-Białej”. Oferty zostaną ocenione tylko na podstawie kryterium ceny. Jak napisano w dokumentacji, zamawiający wybiera ofertę najkorzystniejszą, przez co należy rozumieć ofertę z najniższą ceną. Wszystko ma być gotowe w ciągu sześciu miesięcy od dnia podpisania umowy. Zamawiający planuje, że będzie to najpóźniej 30 listopada br.
Przeczytaj także: Polska firma przeprowadzi pierwszą w historii Cypru renowację kanalizacji
Foto, video, animacje 3D, VR
Twój partner w multimediach.
Sprawdź naszą ofertę!
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.