Oferta firmy Aarsleff sp. z o.o. z Warszawy została uznana za najkorzystniejszą w przetargu na bezwykopową renowację rurociągu tłocznego, który zasila oczyszczalnię ścieków w Rąbczynie, obsługującą aglomerację Ostrów Wielkopolski. Prace obejmą odcinki o łącznej długości ponad 10,5 km.
Oczyszczalnia ścieków w Rąbczynie. Fot. WODKAN S.A.
- Przeznaczony do renowacji rurociąg tłoczny DN600 zaprojektowano w 2000 r.
- To jedyne źródło ścieków dla oczyszczalni w Rąbczynie
- Do renowacji wykorzystana ma być bezwykopowa metoda CIPP
Zamawiającym jest WODKAN Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji S.A. w Ostrowie Wlkp. Przy ocenie ofert pod uwagę brane były dwa kryteria: ceny (80%) oraz okresu gwarancji i rękojmi (20%). Jak napisano w uzasadnieniu wyboru tej oferty, otrzymała ona najwyższą liczbę punktów – 100, w tym 80 pkt w kryterium ceny i 20 pkt w kryterium jakości (okres gwarancji i rękojmi); oraz mieści się w kwocie, jaką zamawiający przeznaczył na finansowanie zamówienia. Oferta firmy Aarsleff opiewała na ponad 23,5 mln zł, a spółka WODKAN na renowację rurociągu tłocznego zamierza przeznaczyć max. niewiele ponad 23,6 mln zł.
Ścieki z gminy i miasta Ostrowa Wielkopolskiego trafiają do centralnej przepompowni ścieków przy ul. Gdańskiej, skąd tłoczone są dwoma rurociągami DN600 do komory rozprężnej na terenie oczyszczalni ścieków w Rąbczynie (to dla niej jedyne źródło ścieków).
Przeznaczony do renowacji rurociąg tłoczny zaprojektowano w 2000 r. To przewód betonowy, składa się z dwóch równoległych nitek o długościach 5335 m oraz 5330 m. Prace będą realizowane na obu odcinkach. Renowacja jest konieczna, gdyż w rurociągu stwierdzono miejscową awarię, którą spowodowała korozja sklepień pojedynczych rur. W efekcie najpierw doszło do zarwania ich powłoki, potem zawaliły się fragmenty sklepień, które spadły do rur, tworząc zatory i miejscowe leje zapadliskowe.
Wybrana w przetargu firma zajmie się zaprojektowaniem i przeprowadzeniem renowacji rurociągu z wykorzystaniem bezwykopowej metody CIPP (ang. Cured In Place Pipe). W pierwszej kolejności, jak napisano w dokumentacji przetargowej, należy wykonać w całości renowację nitki nr 1 (zewnętrznej, wychodzącej z przepompowni głównej jako zachodnia), a dopiero po jej sprawdzeniu i stałym uruchomieniu – nitki nr 2 (wewnętrznej, wychodzącej z przepompowni głównej jako wschodnia).
Prace mają być zrealizowane w ciągu 22 miesięcy od dnia podpisania umowy, a ta została zawarta w kwietniu 2019 r.
Przeczytaj także: Polska firma przeprowadzi pierwszą w historii Cypru renowację kanalizacji
Foto, video, animacje 3D, VR
Twój partner w multimediach.
Sprawdź naszą ofertę!
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.