• Partner portalu
  • Partner portalu
  • Partner portalu
Partnerzy portalu

CIPP niesie wiele korzyści – także ekologicznych

Opublikowano: 09-11-2023 Źródło: inzynieria.com

Konferencja CIPP – Renowacja Wykładzinami (Rękawami) Utwardzanymi na Miejscu, już od ośmiu lat jest niezastąpioną platformą wymiany wiedzy i doświadczeń pomiędzy wykonawcami, inwestorami oraz producentami. Ósma edycja odbędzie się w Toruniu w dniach 10 – 12 stycznia. Nie zabraknie ważnych, bieżących tematów poruszających branżę bezwykopowej renowacji, warsztatów oraz paneli dyskusyjnych.


Renowacja CIPP. Fot. Quality Studio dla Aarslef Polska Renowacja CIPP. Fot. Quality Studio dla Aarslef Polska

Jednym z prelegentów VIII Konferencji CIPP będzie prof. dr hab. inż. Adam Wysokowski, kierownik Zakładu Dróg i Mostów Uniwersytetu Zielonogórskiego, który opowie o ekologicznych korzyściach wynikających ze stosowania technologii renowacyjnych CIPP w budownictwie lądowym.

Metody inżynierii bezwykopowej - w tym najpopularniejsza metoda renowacyjna, czyli CIPP - oprócz oczywistych korzyści technologicznych, niosą ze sobą również, nie do końca doceniane, liczne korzyści ekologiczne. Warto o tym mówić w dobie kryzysu klimatycznego i podkreślać, iż dbanie o środowisko naturalne w każdym aspekcie naszej działalności – w tym budowlanej – staje się  obowiązkiem. 

Więcej CIPP to mniej odpadów i mniej CO2

Jednym z kluczowych aspektów korzyści wynikających ze stosowania technologii CIPP jest ograniczenie konieczności wyburzania i ponownego budowania infrastruktury wodociągowej i kanalizacyjnej. Dzięki CIPP można unikać również znacznego wydobywania surowców naturalnych oraz redukować ilość odpadów budowlanych, jak i emisje dwutlenku węgla związane z tymi procesami.

Bezwykopowa renowacja technologią CIPP. Fot. Quality Studio Bezwykopowa renowacja technologią CIPP. Fot. Quality Studio

Ponadto, technologia CIPP minimalizuje ryzyko wycieków wody i zanieczyszczeń do gleby, co pozytywnie wpływa na środowisko naturalne. Poprawia to jakość wód gruntowych i chroni ekosystemy wodne, co jest kluczowe dla zachowania bioróżnorodności.

Więcej CIPP to mniej zużytej energii i lepsza ochrona zasobów wodnych

Warto również zwrócić uwagę na efektywność energetyczną technologii CIPP. Proces renowacji rur za pomocą tej metody wymaga wykorzystania mniej zasobów energetycznych niż tradycyjne metody wykopu otwartego, co znacznie redukuje zużycie energii, a co za tym idzie, emisji gazów cieplarnianych.

Korzyści ekologiczne wynikające ze stosowania CIPP w budownictwie obejmują także zwiększenie trwałości infrastruktury podziemnej, co pozwala na dłuższy okres eksploatacji rur i unikanie częstych napraw oraz remontów, co z kolei przekłada się na mniejszy wpływ na środowisko w dłuższej perspektywie czasu.

Wiedza i doświadczenie – na tym warto budować

Prelegent swój referat wygłosi na podstawie własnych analiz i wieloletniego doświadczenia w branży bezwykopowej budowy i renowacji

pro. dr hab. inż. Adam Wysokowski. Fot. Quality Studio pro. dr hab. inż. Adam Wysokowski. Fot. Quality Studio

Profesor dr hab. inż. Adam Wysokowski na obecnym etapie rozwoju swojej kariery zawodowej szczególnie poświęca się zagadnieniom odwodnienia dróg i mostów, a od wielu lat aktywnie działa na rzecz wdrażania w naszym kraju nowoczesnych materiałów i technologii w budownictwie drogowo-mostowym. 

Jest autorem lub współautorem ponad 150 publikacji i kilku monografii. Przez dwie kadencje był członkiem sekcji materiałów budowlanych Komitetu Inżynierii Lądowej i Wodnej PAN. Pełni także funkcję eksperta Unii Europejskiej ds. transportu powierzchniowego oraz jest członkiem związku Mostowców Rzeczypospolitej Polskiej (ZMRP), Polskiego Związku Inżynierów i Techników Budownictwa (PZITB), International Association of Bridge and Structural Engineering (IABSE), American Society of Civil Engineers (ASCE).

Wiedza – Biznes – Atrakcje

Technologia CIPP (ang. Cured in Place Pipe), to jedno z najpopularniejszych obecnie rozwiązań do odnowy rurociągów i metoda o olbrzymim potencjale rozwojowym, stale unowocześniana i dopracowywana. By branża renowacyjna w pełni mogła korzystać z jej możliwości, potrzebuje platformy wymiany doświadczeń pomiędzy wykonawcami, inwestorami oraz producentami. Taką rolę od kilku lat pełni Konferencja „Renowacja Wykładzinami (Rękawami) Utwardzanymi na Miejscu CIPP”.

Podczas tegorocznej Konferencji nie zabraknie wątków projektowych, technicznych, finansowych oraz prawnych związanych z technologią CIPP. Poruszone zostaną także zagadnienia dotyczące prac komplementarnych w CIPP, czyli przygotowawczych, towarzyszących i odbiorowych. Są niezbędne w realizacji renowacji CIPP, a jakość ich wykonania ma istotne znaczenie dla sukcesu zadania. 

Organizatorzy zadbają o to, by uczestnicy zdobyli cenną wiedzę, mogli rozwijać branżowy biznes i skorzystać z atrakcji.

Dla uczestników, którzy zarejestrują się na konferencję do 4 grudnia 2023 r., organizatorzy przewidzieli praktyczny upominek: zestaw składający się z termosu i kubka termicznego renomowanej marki Rockland. Dostępne są także rabaty za rejestrację większej ilości uczestników - zaczynają się już od 2 osób. Rejestracji można dokonać TUTAJ

Przeczytaj także: Styren – nie taki zły, jak go malują?

Foto, video, animacje 3D, VR

Twój partner w multimediach.

Sprawdź naszą ofertę!