Najpopularniejszą na świecie metodą odnowy kanałów jest CIPP (ang. Cured In Place Pipe). Polega ona na instalacji w naprawianym przewodzie specjalnej wykładziny, która następnie podlega utwardzeniu, w efekcie przylegając do starych ścian i tworząc nową powłokę.
Popularność metody CIPP nie może dziwić, gdyż to najszybszy i najefektywniejszy sposób na poprawę stanu technicznego kanałów. Stosując ją, do minimum ogranicza się uciążliwość robót, co jest szczególnie ważne na obszarach silnie zurbanizowanych. W przypadku potrzeby odnowy kanałów w trudnych warunkach gruntowych oraz przy niestandardowych rozwiązaniach technicznych kluczowe znaczenie ma właściwy dobór materiału wykładziny, która zamontowana ma zostać w rurociągu. Na bardzo precyzyjne dobranie materiału pozwalają różnice właściwości technicznych i wytrzymałościowych między włóknem szklanym i filcem.
23 maja 2024 r. odbyło się webinarium, w trakcie którego swoimi doświadczeniami z doboru wykładziny do odnowy kanalizacji grawitacyjnej podzielili się eksperci firmy BLEJKAN S.A., czyli lidera polskiego rynku renowacyjnego. Mariusz Iwanejko (na zdjęciu z prawej strony) oraz Andrzej Świątek przedstawili przykłady zrealizowanych już zadań, a także pokazali filmy oraz animacje obrazujące, jak świadomie wybrać odpowiednią wykładzinę do renowacji CIPP. Uczestnicy webinarium mogli zadawać ekspertom pytania. Na koniec krótko zaprezentowany został „Kalkulator doboru wykładzin rękawowych”, który opracowała spółka POliner, wiodący producent.
Udział w webinarium można było wziąć poprzez portal akademia.inzynieria.com.
Foto, video, animacje 3D, VR
Twój partner w multimediach.
Sprawdź naszą ofertę!
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.