W projektach realizowanych w Państwie Środka coraz częściej wykorzystywane są technologie bezwykopowe. W ostatnim czasie w kraju tym wykonano m.in. pięciorurową instalację w jednym otworze o długości 1100 m oraz najdłuższą chińską instalację ropociągu.
Fot. Prime Horizontal
Czy Chiny stały się już liderem technologii HDD? Na uzasadnienie tak postawionej tezy można przytoczyć (za źródłami chińskimi) kilka przykładów projektów zrealizowanych w Chinach przez lokalne spółki konstrukcyjne.
Wodociąg pod cieśniną morską
W styczniu 2016 r. firma China Petroleum Pipeline Bureau (CPP) zakończyła prace wiertnicze nad otworem o długości 1435 m pod dnem cieśniny morskiej w celu zainstalowania wodociągu 20” (508 mm). Rurociąg ten pozwoli na transport wody pitnej pomiędzy wyspami Lantau i Cheung Chau, należącymi do Hongkongu. W najgłębszym miejscu otwór sięga 110 m. Drążono go głównie w bardzo trudno zwiercalnym granicie, którego wytrzymałość na ściskanie miejscami dochodziła do 330 MPa. Wyjątkowości temu zadaniu dodaje fakt, że poszerzanie otworu do średnicy 28” (711 mm) odbyło się metodą push, od wiertnicy w kierunku punktu wyjścia. Jest to więc prawdopodobnie najgłębszy otwór w historii poszerzany z zastosowaniem metody forward reaming. Silnie abrazyjna formacja zmuszała do wielokrotnej wymiany struktur tnących w narzędziach. Generalnym wykonawcą inwestycji jest konsorcjum China Road – China Pipeline, a konsultantem projektu renomowana spółka inżynieryjna Black & Veatch.
Najdłuższa chińska instalacja ropociągu
W styczniu Sinopec poinformował o ukończeniu instalacji ropociągu 12¾” (323 mm) o długości 3197 m pod dnem rzeki Ou w prowincji Zheiang. Otwór wywiercony został w piaskach i iłach z użyciem metody Intesect. Za prace wiertnicze odpowiedzialna była firma Jianghan Oilfield Construction Corp. Przekroczenie HDD było finalnym etapem projektu o nazwie Yong-Wen-Tai i zarazem najdłuższą chińską instalacją ropociągu. Inwestycja Sinopec obejmowała położenie różnymi technikami 405 km rurociągu i kosztowała 1,8 mld juanów.
Pięciorurowa instalacja w jednym otworze
Po raz pierwszy też na rynku chińskim zrealizowano pięciorurową instalację w jednym otworze o długości 1100 m. Firma CPP wywierciła ten otwór pod dnem rzeki Daqingbu w twardym andezycie (prowincja Liaoning). Instalacja obejmowała trzy rurociągi o średnicach 10¾”(273 mm) do transportu benzyny, oleju napędowego i paliwa lotniczego, a także dwie linie dla kabli światłowodowych. Dodatkową trudnością dla wykonawcy podczas realizacji robót była skomplikowana trajektoria, zakładająca zmianę azymutu w sekcji poziomej o 48o.
Instalacja rury gazowej pod dnem rzeki Jangcy
W listopadzie poinformowano o instalacji rury gazowej o średnicy 16” (406 mm) pod dnem rzeki Jangcy w Chongqing, wydzielonej z prowincji Syczuan metropolii. Chongqing to ważny port lądowy, a niedaleko jego wschodnich krańców kończy się zbiornik zalewowy Zapory Trzech Przełomów. Długość otworu poprowadzonego na głębokości 70 m wyniosła 1418 m. Warunki geologiczne w głębokiej sekcji otworu obejmowały piaskowiec o różnym stopniu skonsolidowania. Instalację w ramach projektu Jiang-Rong zrealizowała firma Shengli Oilfield Construction, spółka zależna koncernu Sinopec.
Instalacja o długości ponad 3 km
We wrześniu CPP zakończyła kolejną instalację o długości przekraczającej 3 km. Projekt Provincial Gas Pipeline of Zhejiang zakładał wykonanie przejścia pod dnem rzeki Ou na dystansie 3192 m w celu posadowienia gazociągu wysokiego ciśnienia o średnicy 32” (812 mm). Jak podaje spółka, otwór został wywiercony w umiarkowanie trudnych warunkach geologicznych, obejmujących piaski, pyły i ił.
Konferencje Inżynieria
WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE
Sprawdź najbliższe wydarzenia
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.