Zakończono prace konstrukcyjne w ramach projektu rurociągowego Eastern Gas Gathering System Phase II. Gazociąg o średnicy 40” liczy 58 km długości. Właścicielem projektu jest koncern naftowy Shell.
Fot. Trenchless Technology
W jego ostatniej fazie wykonano instalację metodą HDD pod terenami należącymi do miasta Yenagoa, stolicy stanu Bayelsa. Był to jeden z największych projektów bezwykopowych na terenie Afryki. Wielkośrednicowa instalacja na dystansie 760 m została zrealizowana przez kanadyjską firmę Layne Change International z siedzibą w stanie Alberta. Projekt wiertniczy został przeprowadzony pomiędzy październikiem 2009 i styczniem 2010 roku.
Firma wiertnicza zmobilizowała na potrzeby tej realizacji wiertnicę American Augers DD-625 o gwarantowanej sile ciągnięcia 3000 kN. Pierwszym krokiem było zainstalowanie pod ziemią metodą wiertniczą rurociągu o średnicy 6”. Rurociąg posłużył do dwóch celów. Po pierwsze, dla transportu płuczki ze strony rurociągowej do maszynowej, na etapie poszarzania otworu. Po drugie, został wykorzystany jako miejsce położenia kabla do weryfikacji położenia magnetycznej sondy pomiarowej. Otwór ten wykonano równolegle, w odległości 5 m w stosunku do przyszłego otworu podstawowego.
Zasadnicze wiercenie pilotowe zostało wykonane w ciągu trzech tygodni. Musiało być bardzo precyzyjne zważywszy na fakt, ze grubość ścianki stalowego rurociągu wynosiła 25,4 mm. Wymagany minimalny promień krzywizny dla takiego rurociągu to 1200 m, natomiast rekomendowany promień przewidziany w projekcie wynosił 1700 m.
Firma wiertnicza wykorzystała magnetyczny system sterowania Paratrack. W związku z miękką formacją podjęto decyzję o zarurowaniu pierwszej sekcji otworu pilotowego stalowym casingiem o średnicy 24”. Poszerzenie otworu zrealizowano w czterech marszach. Za każdym razem, gdy poszerzacz osiągał pozycje dna casingu był on wypychany do punktu wyjścia.
Pozwalało to na dodatkowe oczyszczenie otworu ze zwiercin i potwierdzenie jego stabilności. Spowodowało to jednak istotne spowolnienie operacji wiertniczych. Faza poszerzania zajęła bowiem dwa miesiące. Instalacja rurociągu została zrealizowana w czasie 14 godzin. Rurociąg był wciągany ze specjalnie przygotowanego rowu wypełnionego wodą o długości 500 m, który miał zrekompensować brak profesjonalnych podpór rolkowych.
Konferencje Inżynieria
WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE
Sprawdź najbliższe wydarzenia
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.