Ostatniej zimy w Norrtälje w Szwecji wykorzystując technologię HDD, zainstalowano w bardzo krótkim czasie dwa rurociągi pod zamarzniętym jeziorem, ustanawiając tym samym skandynawski rekord długości.
Fot. Herrenknecht AG
Zespół wiertniczy szwedzkiej firmy BAB Rörtryckning AB miał za zadanie wykonanie prac pod zamarzniętym jeziorem, zlokalizowanym w odległości około 70 km na północ od Sztokholmu. Ich zadaniem było zainstalowanie dwóch przewodów – kanalizacyjnego i wodnego – pod jeziorem Lanna Kyrksjö. Znajdą one zastosowanie w obsłudze gospodarstw domowych w Norrtälje, w którym liczba ludności w ostatnich latach wzrasta.
Do prac wykorzystano urządzenie wiertnicze wyprodukowane przez niemiecką firmę Herrenknecht – HK150C. Pierwszy otwór dla wodociągu poprowadzono od brzegu do dna jeziora. Następnie należało połączyć instalację z już istniejącym rurociągiem, wykonanym tradycyjnymi metodami, tworząc tym samym połączenie z przewodem na przeciwległym brzegu. Zaledwie po dwóch dniach wiercenia wykonano otwór pilotowy o długości 700 m.
Pogoda nie sprzyjała pracom, a temperatura spadała poniżej -25 st. C i jezioro zostało skute lodem. Jak wspomina Magnus Tingstrand z BAB Rörtryckning AB, „Walczyliśmy z lodem w sumie dwa tygodnie przez 24 godz. na dobę. Cały czas na jeziorze pracowały cztery łodzie, które pełniły funkcję lodołamaczy”. Trzeba było przebić się przez lód w celu dokończenia prac wiertniczych i zainstalowania 28-calowego rurociągu. Cel osiągnięto w czasie świąt Bożego Narodzenia.
W styczniu rozpoczęto instalację przewodów kanalizacyjnych. Zaplanowano instalację rurociągu składającego się z dwóch rur polietylenowych (2 x 355 mm), zorientowanego równolegle do rurociągu z wodą pitną. Prace trzeba było wykonywać przy temperaturze 27 st. C poniżej zera. Mimo to załodze wiertniczej udało się osiągnąć rekordowy wynik przewiertu HDD - 457 m dziennie podczas wykonywania otworu pilotowego o długości 1385 m. Nigdy wcześniej żaden projekt HDD o porównywalnej długości nie został zrealizowany pomyślnie. Sama instalacja rurociągu trwała prawie 48 godzin.
Kluczowa część całego projektu została ukończona w zaledwie 3 miesiące. Cała inwestycja będzie gotowa w 2015 r.
Konferencje Inżynieria
WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE
Sprawdź najbliższe wydarzenia
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.