Nowo powstający blok parowo-gazowy Elektrociepłowni Żerań wymaga budowy gazociągu, którym popłynie paliwo z Tłoczni Gazu w Rembelszczyźnie. Prace przy budowie rurociągu mają rozpocząć się na początku 2018 r.
Metody bezwykopowe na budowie gazociągu do Elektrociepłowni Żerań. Fot. Hiuppo/Wikimedia Commons
W ramach realizacji przygotowanego projektu ułożony zostanie 10,5-kilometrowy stalowy rurociąg DN500 na głębokości co najmniej 1,7 m. Za inwestycję odpowiedzialna jest spółka GAZ-SYSTEM.
Jak zapowiedział dyrektor Oddziału GAZ-SYSTEM w Rembelszczyźnie, Artur Jastrzębski: Przeszkody uniemożliwiające bezkolizyjne ułożenie gazociągu w wykopie, np. mosty, wiadukty i tory kolejowe, nadbrzeże portu, infrastruktura ciepłownicza, będą pokonywane z wykorzystaniem metod bezwykopowych, tzw. przecisków lub przewiertów sterowanych HDD.
Realizacja inwestycji ma podnieść bezpieczeństwo energetyczne w aglomeracji warszawskiej i znacznie poprawić jakość powietrza (emisja pyłów z EC Żerań zmniejszy się o ponad 60%).
Trasa gazociągu przebiegać będzie przez dzielnicę Białołęka (około 9 km) i gminę Nieporęt (około 1 km). W związku z tym GAZ-SYSTEM zorganizował cykl spotkań: warsztatów i spacerów, w trakcie których mieszkańcy mogli przedstawić swoje koncepcje rewitalizacji terenu, która ma nastąpić po wybudowaniu gazociągu. Spółka zobowiązała się do renowacji miejsca budowy, w tym odtworzenia elementów małej architektury i nasadzenia drzew.
W tej chwili analizujemy zebrane dane - powiedział rzecznik spółki, Tomasz Pietrasieński. Koncepcji pojawiło się wiele, mieszkańcy bardzo licznie stawili się na zorganizowane przez nas warsztaty i spacery. Na pewno opublikujemy wyniki konsultacji, jednak teraz jest zbyt wcześnie, by mówić o szczegółach.
Przeczytaj także: CIPP: renowacja kanalizacji pod wylotówką z Kielc na Warszawę
Konferencje Inżynieria
WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE
Sprawdź najbliższe wydarzenia
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.