Horyzontalne wiercenie kierunkowe HDD (ang. Horizontal Directional Drilling) jest traktowane jako nowoczesna, przyjazna środowisku naturalnemu i ludziom metoda konstrukcyjna wykorzystywana do pokonywania naturalnych i sztucznych przeszkód terenowych. Na jego temat powstało już wiele publikacji – jakimi kryteriami należy kierować się w wyborze tych najbardziej wartościowych?
Planowanie i realizacja projektów HDD. Przegląd literatury przedmiotu. Fot. Robert Osikowicz Engineering
W pierwszym tegorocznym numerze kwartalnika "Inżynieria Bezwykopowa" (nr 1/2018 [69]) pojawi się pierwsza część przewodnika pn. Planowanie i realizacja projektów HDD, obejmująca przegląd literatury przedmiotu. Cały cykl artykułów przygotowany zostanie przez Roberta Osikowicza, który nie tylko zawodowo zajmuje się technologią wiercenia otworów kierunkowych i praktycznymi aplikacjami płynów wiertniczych w otworach różnego przeznaczenia, ale też sam jest autorem wielu publikacji dotyczących m.in. analiz rynku technologii bezwykopowych, zarządzania jakością i ryzykiem w działaniach wiertniczych czy tworzenia harmonogramów i budżetów projektów.
W jaki sposób można zatem ocenić, czy publikacja jest ważna i nie zawiera fałszywych bądź niesprawdzonych informacji? Zgodnie z założeniami przyjętymi przez Osikowicza będą to przede wszystkim książki autorstwa niekwestionowanych ekspertów o uznanej reputacji, takie jak m.in. podręczniki akademickie czy referencyjne książki o zasięgu międzynarodowym, a ponadto wytyczne i standardy techniczne, za którymi stoją organizacje kojarzone z wiedzą ekspercką i znakomitymi dokonaniami zawodowymi, referaty techniczne profesjonalistów z organizacji branżowych czy też teksty niezależnych konsultantów i ekspertów z firm wiertniczych czy biur projektowych.
Aby wszystkim zainteresowanym łatwiej było odnaleźć się w gąszczu literatury branżowej, autor artykułu wytypował te źródła i publikacje, które – jak uznaje – realnie wpływają na zrozumienie złożonych, wieloparametrowych procesów i pozwalają na wypracowanie uniwersalnej metodyki postępowania wobec zagadnień związanych z oceną: przedłożonej dokumentacji geologicznej, analizą założeń projektowych, selekcją sprzętu i osprzętu, analizą jakości i ryzyka, tworzeniem programów technologicznych, spełnieniem kryteriów kompetencyjnych zaangażowanego personelu.
Każda pozycja książkowa została zaopatrzona w subiektywną ocenę autora (ranking).
Przeczytaj także: Planowanie i realizacja projektów HDD – część II
Konferencje Inżynieria
WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE
Sprawdź najbliższe wydarzenia
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.