• Partner portalu
  • Partner portalu
  • Partner portalu
Partnerzy portalu

Kolejne przekroczenia HDD w ramach budowy 1000-kilometrowego ropociągu

Prace zostaną zawieszone na wiosnę


Opublikowano: 16-04-2020 Źródło: Trans Mountain Corporation
Autor Magdalena Januszek
Magdalena Januszek
inzynieria.com

Trwa budowa niemal 1000-kilometrowej drugiej nitki ropociągu Trans Mountain w Kanadzie i przygotowania do wykonania 13 przekroczeń bezwykopowych na potrzeby realizacji tego projektu. Rurociąg ma uniezależnić Kanadę od USA.


Fot. Trans Mountain Corporation Fot. Trans Mountain Corporation

W ramach budowy ropociągu planowane jest wykonanie 40 głównych przekroczeń, a także wiele mniejszych. Niemal wszystkie przekroczenia zostaną zrealizowane przy wykorzystaniu metody HDD (ang. Horizontal Directional Drilling). Przede wszystkim dlatego, iż jest to technologia pozwalająca na maksymalnie efektywne przekroczenie cieków wodnych czy szlaków kolejowych i drogowych, a ponadto jej stosowanie nie zaszkodzi środowisku. Konwencjonalne metody zazwyczaj negatywnie oddziaływują na środowisko, a także samopoczucie mieszkańców (hałas) i ich komfort (utrudnienia) – problemy te są maksymalnie zredukowane, gdy wybierane są metody no-dig.

Fot. Trans Mountain Corporation

Fot. Trans Mountain Corporation

Obecnie załogi wykonawcy pracują nad przygotowaniem terenów pod trzynaście przejść bezwykopowych w rejonie Greater Edmonton, w niektórych lokalizacjach roboty już się rozpoczęły. Trwają prace nad rzeką North Saskatchewan River i nad Wedgewood Creek oraz drogą 50th St. Niedługo rozpocznie się przekraczanie autostrady nr 14.

Niektóre prace jednak będą musiały poczekać. Wstrzymujemy realizację inwestycji na okres wiosenny. Demobilizujemy załogi i sprzęt z niektórych placów budowy w rejonie Yellowhead, ponieważ topniejący śnieg powoduje, że grunt staje się miękki i błotnisty. Będziemy za to prowadzić monitoring środowiskowy wrażliwych miejsc – przekazał operator systemu paliwowego w Kanadzie, Trans Mountain Corporation.


Pierwsza nitka ropociągu powstała w 1953 r. i do dziś bezawaryjnie funkcjonuje. Rozbudowa infrastruktury wynika z potrzeby zwiększenia przepustowości połączenia przesyłowego. Nowy rurociąg, o długości 980 km, ma być „bliźniakiem” istniejącego połączenia pomiędzy hrabstwem Strathcona (niedaleko Edmonton), Alberty i Burnaby, o łącznej długości 1150 km. Razem, rurociągi umożliwią przesył 890 tys. baryłek ropy dziennie (obecnie jest to 300 tys.).

Poza nowym ropociągiem zbudowanych zostanie też 12 nowych stacji pompujących, a do istniejących terminali magazynowych dodanych zostanie 19 nowych zbiorników.

Przeczytaj także: Gazociąg Polska–Litwa: jest kolejna umowa

Powiązane

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.