W Poznaniu, na terenie Nowego Zoo, od marca br. trwa budowa sieci wodno-kanalizacyjnej o długości prawie 2 km.
Fot. PIM
Co prawda obecnie poznański ogród zoologiczny wodę pozyskuje z własnego głębinowego ujęcia, jednak w złym stanie jest infrastruktura przesyłowa – stąd kłopoty z ciśnieniem, do tego częste awarie. By poprawić sytuację, zdecydowano się podłączyć zoo do miejskiego wodociągu i dobudować na jego terenie odcinki sieci o łącznej długości ponad 1300 m. 80% z tych prac postanowiono przeprowadzić przy użyciu bezwykopowych przewiertów HDD (ang. Horizontal Directional Drilling), a tylko 20% w sposób tradycyjny, w wykopie otwartym. Zadanie związane z wodociągami polega też na montażu hydrantów. W efekcie zapewniona ma być ciągłość dostaw wody do obiektów zoo, także w sytuacjach awaryjnych.
Na terenie Nowego Zoo powstanie też 600 m kanalizacji sanitarnej i kontenerowa stacja zlewcza, a obecne zbiorniki bezodpływowe w pobliżu ogrodu zostaną zamienione na nowe (betonowe). Te roboty w całości zostaną przeprowadzone w wykopach otwartych. Efektem tych prac będzie mniej uciążliwa gospodarka ściekami. W miejsce dotychczasowych zbiorników bezodpływowych montowane są nowe, betonowe. Ścieki będą dowożone z nich wozami asenizacyjnymi i wprowadzane do kanalizacji grawitacyjnej poprzez kontenerową stację zlewczą na terenie ogrodu – mówi Grzegorz Bubula, wiceprezes Poznańskich Inwestycji Miejskich.
Wykonawcą zadania jest firma Kanwod Wiesław Tarczyński z Węglewa. Umowa o wartości ponad 2,4 mln zł ma zostać zrealizowana do końca listopada 2021 r.
Przeczytaj także: Poznań – bezwykopowa budowa kolektora. Trwają przygotowania
Foto, video, animacje 3D, VR
Twój partner w multimediach.
Sprawdź naszą ofertę!
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.