Przewierty sterowane jak wszystkie projekty budowlane wiążą się z ryzykiem. Zagrożenia pojawiają się na różnych płaszczyznach – finansowej, prawnej, technicznej i środowiskowej. Do projektanta instalacji oraz wykonawcy przewiertu należy ocena, jakie konkretnie ryzyko występuje w przypadku danego projektu, oraz w jaki sposób nim zarządzać. Co to oznacza?
Fot. Abdrill
Na czym polega zarządzanie ryzykiem w przypadku przewiertu HDD?
Ryzyko na miejscu budowy instalacji podziemnej metodą przewiertu sterowanego HDD to wszystkie potencjalne sytuacje, które mogą wpłynąć na przebieg realizacji projektu. Co ciekawe, mimo pejoratywnego nacechowania słowa ryzyko, mogą one mieć charakter tak negatywny, jak pozytywny. Skuteczne zarządzanie projektem zakłada próbę przewidzenia wszystkich zdarzeń niepewnych, które mogą wydarzyć się na miejscu budowy, prawdopodobieństwo ich wystąpienia oraz opracowanie planu działania na taką ewentualność.
Warto mieć na uwadze, że mimo powtarzalności przewiertów HDD każdy projekt związany jest z różnymi zagrożeniami, dlatego każdorazowo niezbędna jest ich ocena. Projekt powinien być więc uzupełniony o rejestr ryzyka. Jest to narzędzie wyrażone w postaci tabeli, w której znajdują się informacje o zagrożeniach i szansach związanych z danym projektem. Każda pozycja opatrzona jest informacją o statusie, prawdopodobieństwie wystąpienia, skutkach i środkach przeciwdziałania danej sytuacji.
Jakie ryzyka towarzyszą przewiertom HDD?
W przypadku projektów budowlanych ryzyko można skategoryzować w czterech grupach: organizacyjnej, technicznej, prawnej i ekonomiczno-finansowej. Zagrożeniem organizacyjnym dla przewiertów HDD może być brak decyzyjności po stronie inwestora. Do ryzyka technicznego zaliczają wszelkie problemy ze sprzętem, dopasowaniem wiertnicy, kompetencjami pracowników lub dostępem do materiałów. Problemy te można wyeliminować, wykorzystując wiedzę i doświadczenie specjalistów – doradców i wykonawców, na przykład firmy Abdrill wykonującej przewierty HDD zaawansowanym sprzętem.
Ryzyko prawne związane jest obowiązującymi przepisami, kwestiami umów, decyzjami wydawanymi przez lokalne urzędy. Może dotyczyć również naruszenia licencji, własności (np. kradzieży sprzętu lub elementów instalacji z miejsca budowy). Do ryzyka ekonomiczno-finansowego zaliczane są możliwe problemy z finansowaniem instalacji, kary za niedotrzymanie terminów lub niedoszacowanie kosztów.
Konferencje Inżynieria
WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE
Sprawdź najbliższe wydarzenia
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.