Partnerzy portalu

W australijskim stanie Queensland powstaje 17 km rurociągu dla farm

Opublikowano: 01-03-2023 Źródło: Unitywater, trenchless-australasia.com

Program irygacyjny dla rolnych obszarów w stanie Queensland w Australii ma ułatwić nawadnianie upraw. W ramach inwestycji przedsiębiorstwa Unitywater powstaje rurociąg o długości 17 km. Już ułożono ich 13 km, a ponad 1,7 km wykonano metodą bezwykopową.


1,7 km z 13 km rurociągów irygacyjnych wykonano metodą HDD. Fot. Unitywater 1,7 km z 13 km rurociągów irygacyjnych wykonano metodą HDD. Fot. Unitywater

Podczas prac bezwykopowych zastosowano metodę horyzontalnych przewiertów kierunkowych (HDD). Wykonywano je do głębokości 26 m. 13 km rurociągu wykonano w ciągu 12 miesięcy. Pozostałe 4 km zostaną wybudowane przed końcem 2023 r., a uruchomienie instalacji zaplanowano na połowę 2024 r. Wartość przedsięwzięcia wynosi 120 mln dol. australijskich. Instalacja zostanie połączona z istniejącym odcinkiem o długości 5 km. Po zakończeniu inwestycji system będzie liczył 22 km.

Fot. Unitywater Fot. Unitywater

Przewierty HDD wykonywano, by uniknąć ingerencji w środowisko naturalne. Unitywater podkreśla, że jest pierwszym przedsiębiorstwem użyteczności publicznej w Australii, które zobowiązało się do całkowitej eliminacji spływu niebezpiecznych substancji do naturalnych dróg wodnych. Rocznie 2600 mln litrów z rzeki Caboolture będzie oczyszczanych, tak by uniknąć wprowadzenia do środowiska 11 ton azotu i 1,8 tony fosforu.

Celem robót jest zapewnienie bezpiecznych dostaw wody klasy A na potrzeby lokalnego rolnictwa. To surowiec pochodzący z oczyszczalni ścieków Caboolture South, stosowany do nawadniania upraw, podlewania ogrodów i spłukiwania toalet.

W ramach inwestycji w kamieniołomie Moodlu powstaje zbiornik o pojemności 3 mln litrów do magazynowania uzdatnionej wody przed jej dystrybucją do gospodarstw rolnych. Wylano już płytę betonową.

Przeczytaj także: Gazociąg Warszawski z przewiertem pod Wisłą

Konferencje Inżynieria

WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE

Sprawdź najbliższe wydarzenia