Rurociąg będzie składać się z segmentów wykonywanych pod kilkoma drogami i zbiornikami wodnymi. By ograniczyć negatywny wpływ na ludność i środowisko wybrano metodę horyzontalnych przewiertów kierunkowych HDD oraz rury ochronne egeplast SLM 3.0.

Już istniejący system sieci wodociągowej liczy 36 576 m, co w Niemczech jest rzadkością. Budowano go przez 730 dni, a koszty wyniosły 60 mln euro. Dodatkowa magistrala ma zapewnić zaopatrzenie w wodę mieszkańców regionu i poprawić jej dystrybucję.

Rurociąg przesyłowy połączy wodociągi w Sandelermöns z elektrownią szczytowo-pompową w Diekmannshausen. Przebiegnie przez Friesland, Wittmund i Wesermarsch. Rozpoczęcie robót poprzedziło kilkuletnie planowanie uwzględniające m.in. ochronę miejscowej flory i fauny. W pierwszej fazie przedsięwzięcia powstanie 16 km rurociągu o średnicy 710 mm. Na odcinku liczącym 2 km zostanie użyty system rur SLM 3.0, do którego zainstalowania zostaną wykonane przewierty HDD. Będą to przekroczenia zabytkowych żywopłotów na trasie wodociągu, dróg i cieków wodnych.

Wykonawcami pierwszego etapu budowy są firmy PPS Pipeline Systems GmbH z Quakenbrück i RN Rohrleitungsbau Niederrhein GmbH z Krefeld. Zaplanowano jeszcze dwie fazy robót, a cały rurociąg ma być gotowy w 2024 r.

Przeczytaj także: W Indiach wykonano najdłuższy przewiert HDD pod Brahmaputrą