• Partner portalu
  • Partner portalu
  • Partner portalu
Partnerzy portalu

W Indiach wykonano najdłuższy przewiert HDD pod Brahmaputrą

Opublikowano: 26-06-2023 Źródło: trenchless-works.com, IGGL, NRP

W Indiach na maksymalnej głębokości 42 m wykonano przewiert HDD o długości 4102 m pod Brahmaputrą. Zadanie jest częścią budowy gazociągu północno-wschodniego (North East Gas Grid Pipeline), który ma zaspokoić zapotrzebowanie na gaz ziemny północno-wschodnich stanów Indii.


Plac budowy dla przewiertów pod Brahmaputrą. Fot. NRP Plac budowy dla przewiertów pod Brahmaputrą. Fot. NRP
  • W trakcie robót wykonano dwa przewierty dla gazociągu (4102 m) i światłowodu (4080 m)
  • Zadanie należało zrealizować w ciągu czterech miesięcy, by zdążyć przed okresem monsunowym
  • Największymi wyzwaniami były wąskie drogi i ulewne deszcze

HDD rozwiązaniem najlepszym

Inwestorem całego przedsięwzięcia jest państwowa firma Indradhanush Gas Grid Limited, wykonawcą prac wiertniczych była spółka NRP Projects Private, która zaprojektowała i zrealizowała przewiert HDD o długości 4102 m i głębokości 42 m pod Brahmaputrą w stanie Assam w północno-wschodnich Indiach.

Gazociąg północno-wschodni. Źródło: IGGL Gazociąg północno-wschodni. Źródło: IGGL

Technologia horyzontalnych przewiertów kierunkowych (HDD) została wybrana jako najlepsza w gruntach piaszczysto-gliniastych i mułowych. Zastosowano metodę intersect, w której otwory połączono w połowie przekroczenia rzeki. Zainstalowano dwa rurociągi, jeden dla głównego gazociągu, a drugi dla równoległego do niego przewodu telemetrycznego. Badania geotechniczne przeprowadzono na całej długości otworu.

Sprzęt do robót bezwykopowych

Wybrano dwie platformy wiertnicze XCMG XZ6600 do przewiertów pilotażowych i rozwiercania oraz wiertnice Goodeng GS8000-LS HDD o sile uciągu odpowiednio 660 t i 800 t ustawione po obu stronach rzeki. Projektowe obciążenie siły uciągu wynosiło 638 ton. Zastosowano stalową kotwę Deadman z dodatkowo wykonaną betonową. Do nawigacji użyto systemu Paratrack II, do przewiertów pilotażowych wierteł o średnicy 270 mm i rozwiertaków opracowanych przez wykonawcę.

Fot. NRP Fot. NRP

Płuczka wiertnicza składała się z bentonitu sodowego z dodatkami sody kalcynowanej, gumy ksantanowej i Pac R (polianionowy polimer pochodny celulozy). Była obsługiwana za pomocą urządzenia do recyklingu Kemtron Tango 1000HDX z pompami BW3000, Garner Denver -PZ8, CWB2800LPM i Oilwell A1700. Mieszalnię zaprojektowała firma NRP.

Dwa długie przewierty

Wykonano dwa przewierty. Jeden o długości 4080 m z rurą przewodową o średnicy zewnętrznej 150 mm dla rurociągu telemetrycznego. Zainstalowano w nim kanał HDPE o średnicy 40 mm na kabel światłowodowy oraz stalowy przewód bezszwowy API 5l gr b o grubości ścianki 10,7 mm. Drugi o długości 4102 m jest elementem magistrali gazowej z rurami bezszwowymi API 5l gr x70 (grubość ścianki 12,7 mm). Rury w odcinkach o długości 12 m spawano na miejscu metodą SMAW (spawanie łukowe elektrodą otuloną).

Fot. NRP Fot. NRP

Otwór rozwiercano w pięciu etapach do wymaganych średnic (od 610 mm do 1066 mm). Cały ciąg rur został zanurzony w rowie wypełnionym wodą, a podczas wciągania użyto 19 koparek.

Czas robót i wyzwania

Przewiert pilotażowy dla instalacji telemetrycznej trwał 55 dni, w ciągu dwóch dni wciągnięto rury i prace sfinalizowano 26 grudnia 2022 r. W przypadku rurociągu gazowego wykonanie pilotażu zajęło 21 dni, następnie otwór rozwiercano etapami. Wciąganie rur zakończono 21 kwietnia 2023 r. Ta operacja zajęła łącznie 86 dni.

Przewierty HDD były realizowane z wyspiarskiej dzielnicy Majuli oraz z miasta Jorhat na drugim brzegu Brahmaputry.

Fot. NRP Fot. NRP

Wyzwaniami dla wykonawcy były wąskie drogi między okolicznymi wsiami i deszcze utrudniające transport sprzętu oraz odbudowa dróg po zakończeniu robót. Ze względu na duże ilości deszczówki po stronie Jorhat, konieczne było rozmieszczenie dodatkowych koparek. Zadanie należało zrealizować w ciągu czterech miesięcy przed nadejściem długiego okresu monsunowego.

Przeczytaj także: Gazociąg Warszawski. Jest komplet umów. Kiedy budowa?

Konferencje Inżynieria

WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE

Sprawdź najbliższe wydarzenia