• Partner portalu
  • Partner portalu
  • Partner portalu
Partnerzy portalu

XXVI seminarium szkoleniowe dla branży HDD

Opublikowano: 06-02-2024 Źródło: inzynieria.com

W Krakowie, w dniach 1–2 lutego 2024 r., odbyło się kolejne seminarium szkoleniowe skierowane do wykonawców i projektantów z branży HDD. Wydarzenie organizuje firma HEADS, a w tym roku odbyła się jego XXVI edycja.


XXVI seminarium szkoleniowe dla branży HD. Fot. inzynieria.com XXVI seminarium szkoleniowe dla branży HD. Fot. inzynieria.com

Na początku seminarium dyskutowano o płuczkach, które, posiadając kilka funkcji, są jednym z najważniejszych etapów procesu wiertniczego. W Krakowie Jacek Jaworski mówił o niezawodnych systemach płuczkowych stosowanych w ramach technologii bezwykopowej, a zagadnieniom dotyczącym urządzeń służących oczyszczaniu płuczek wiertniczych swój referat poświęcił Rafał Leśniak.

W ostatnich latach na rynku nie brakuje wiertniczych wyzwań, nie może zatem dziwić, że branża mocno postawiła na doskonalenie się. W trakcie seminarium nie mogło więc zabraknąć wątków dotyczących rozwoju technologii płuczek wiertniczych. Właśnie tej problematyki dotyczyło wystąpienie Krzysztof Czudca.

Po przerwie, w ramach drugiej sesji, rozmawiano o urządzeniach i maszynach. Rozwiązania wiertnicze AT-Boretec w kontekście systemów wiercenia w skale przybliżyli Andreas Tigges oraz Dawid Sysło. Następnie Aleksander Ośnicki zaprezentował referat dotyczący budowy oraz eksploatacji żerdzi wiertniczych. Na Prime Drilling jako innowacyjnej marce wiertniczej skupili się Ralf Kiesow i Rafał Leśniak, a po nich Roger Dietz i Dawid Sysło mówili o pomiarach w trakcie procesu wiercenia, swój referat odnosząc do systemów DCI.

Drugi dzień XXVI Seminarium rozpoczął się od wystąpienia Mirosława Makucha, tłumaczącego, w kontekście kalkulacji, budowę trajektorii otworu wiertniczego. Do tematu płuczek wiertniczych, ze szczególnym uwzględnieniem tych o obniżonym współczynniku tarcia, wrócił Aleksander Ośnicki.

Firmy oferujące przewierty HDD muszą być uniwersalne, przygotowane do radzenia sobie w różnych warunkach geologicznych. Z tego powodu Aleksander Ośnicki zdecydował się opowiedzieć w Krakowie o doborze i dawkowaniu materiałów płuczkowych w zależności od przewiercanych formacji geologicznych. Do kluczowych etapów bezwykopowej budowy rurociągów należy balastowanie. O prowadzeniu obliczeń inżynierskich w tym skomplikowanym zakresie mówił Krzysztof Dębicki.

Formuła krakowskiego seminarium miała charakter żywy, otwarty, dzięki czemu uczestnicy mogli rozmawiać z prelegentami bezpośrednio po wystąpieniach, jak i w kuluarach, co sprawiło, że cały czas pojawiały się nowe wątki do dyskusji. Szczególnie zainteresowanie wzbudziły dwa zagadnienia, oba wpisujące się w ekologiczny trend otaczającej nas rzeczywistości. Pierwsze dotyczyło konieczności utylizacji i zagospodarowania wykorzystanej już płuczki wiertniczej – w kontekście opłacalności prowadzenia mniejszych przewiertów. Drugi budzący emocje wątek dotykał zakresu stosowania w ramach procesu wiertniczego maszyn hybrydowych i elektrycznych. Starano się dokonać porównania ich możliwości z maszynami spalinowymi, a także przeanalizować, jak ich pozyskanie może wpłynąć na ekonomikę firm oferujących przewierty HDD. 

Seminarium, jak zwykle, cieszyło się dużym zainteresowaniem, a organizatorzy zaprosili uczestników na kolejną edycję.

XXVI seminarium szkoleniowe dla branży HDD – zobacz ZDJĘCIA

Fot. inzynieria.com Fot. inzynieria.com

Foto, video, animacje 3D, VR

Twój partner w multimediach.

Sprawdź naszą ofertę!