Inwestycja polegała na budowie zakładu uzdatniania wody, zbiornika podziemnego i ujęcia do pobierania surowej wody z zatoki Georgian. Ujęcie i linie wstępnego uzdatniania wykonano przy użyciu metody HDD. Odcinek był krótki, ale kluczowy dla sukcesu całego przedsięwzięcia.

Stan wcześniej istniejącej sieci wodociągowej był tak zły, że mieszkańcom od 2019 r. zalecano gotowanie wody. Dlatego inwestycja w nowy system była niezbędna.

Wiercenie HDD wykonano na długości 500 m, z czego 380 m w wodach zatoki. W otworze zainstalowano rury HDPE o średnicy 350 mm dla ujęcia wody i dwie linie po 140 mm średnicy dla celów jej uzdatniania.

Przed laty zadanie wykonano by technikami inwazyjnymi, jednak współcześnie metody bezwykopowe stają się najbardziej opłacalne. Minimalizują ingerencję w otoczenie i zmniejszają ślad węglowy realizowanych przedsięwzięć.

Wejście na kilkaset metrów w głąb zatoki wynikało z umowy na połowy przy linii brzegowej, a także z powodu konieczności jej zachowania w stanie nienaruszonym. Jest ona chroniona w ramach porozumienia z pierwszymi narodami.

Prace bezwykopowe nie były imponujące, ale odegrały kluczową rolę w realizacji przedsięwzięcia, dzięki któremu mieszkańcy uzyskali bezpiecznie i niezawodne dostawy wody pitnej.

Przeczytaj także: Przekroczenie rzeki Coosa w stanie Alabama w Stanach Zjednoczonych