Zadanie jest realizowane w ramach wieloletniego programu przejść HDD, zakładającego przebudowę kluczowych odcinków sieci przesyłowej. Celem jest poprawa bezpieczeństwa, niezawodności i efektywności całego systemu, a także ochrona środowiska i odporność na ekstremalne zjawiska pogodowe – czytamy w komunikacie.

Metodę kierunkowych wierceń sterowanych HDD (ang. Horizontal Directional Drilling) wybrano ze względu na możliwość instalacji rurociągów pod powierzchnią gruntu bez potrzeby rozkopywania terenu. Przewierty można realizować nawet w trudnych warunkach hydrologicznych i geologicznych.

Inwestycję w rejonie rzeki Rządzy zaprojektowano z uwzględnieniem uwarunkowań geologicznych i hydrotechnicznych. Technologia HDD minimalizuje ingerencje w teren, pozwala też na wiercenia pod przeszkodami wodnymi i terenami niedostępnymi. Takie rozwiązanie umożliwia bezwykopową budowę instalacji w szybkim tempie, jest też proekologiczne.

Długość odcinka rurociągu paliwowego osiągnie 900 m. Znacząca część będzie wykonana metodą HDD, a kilkadziesiąt metrów w wykopie otwartym, głównie na terenach rolnych i łąkach. Powodem takich działań są zmiany dna w korytach rzek.

W ramach programu HDD zmodernizowano już m.in. odcinki pod Bagnem Lesiska Sompolno, Kanałem Żerańskim w Nieporęcie, Notecią w Pturku oraz Bagnem Starym. Prowadzone są prace pod Bzurą w Sochaczewie, Motławą w Mąkolinie i Bagnem Bogusławice. Trwa przygotowywanie inwestycji pod Wisłą w rejonie Płocka oraz dla dwóch odcinków pod Narwią.

Przeczytaj także: Polkowice: kto wykona bezwykopową renowację 2 km kanalizacji?