Partnerzy portalu

INŻYNIERIA BEZWYKOPOWA 2011

IX Międzynarodowa Konferencja, Wystawa i Pokazy Technologii


Opublikowano: 20-06-2011 Źródło: inzynieria.com

W dniach 15-17 czerwca w Dworze w Tomaszowicach pod Krakowem odbyła się IX Międzynarodowa Konferencja, Wystawa i Pokazy Technologii - INŻYNIERIA BEZWYKOPOWA 2011. W tegorocznym wydarzeniu, zorganizowanym przez naszą Redakcję już po raz dziewiąty, wzięło udział 240 zarejestrowanych uczestników, a ponadto około 100 zwiedzających, którzy przyjechali zobaczyć wystawę i pokazy.


Obrady w trakcie IX Międzynarodowej Konferencji, Wystawy i Pokazów Technologii INŻYNIERIA Bezwykopowa 2011. Fot. inzynieria.com Obrady w trakcie IX Międzynarodowej Konferencji, Wystawy i Pokazów Technologii INŻYNIERIA Bezwykopowa 2011. Fot. inzynieria.com

Do Tomaszowic przybyli nie tylko reprezentanci firm wykonawczych, producenckich i biur projektowych, ale także dostawcy sprzętu, inwestorzy oraz przedstawiciele uczelni.

Patronat nad tegoroczną imprezą objęli:

 • Ministerstwo Infrastruktury;
 • Jego Magnificencja prof. dr hab. inż. Kazimierz Furtak, Rektor Politechniki Krakowskiej;
 • Jego Magnificencja prof. dr hab. inż. Antoni Tajduś, Rektor Akademii Górniczo-Hutniczej;
 • Polskie Stowarzyszenie Technologii Bezwykopowych;
 • Izba Gospodarcza "Wodociągi Polskie".

 

 

Sponsorem generalnym tegorocznej konferencji ponownie została firma INFRA S.A., natomiast sponsorami panelowymi były firmy: CONSOLIS Polska sp. z o.o., HABA-BETON Johann Bartlechner sp. z o.o., JL MASKINER w Polsce sp. z o.o. Ponadto sponsorami wspierającymi zostali AMITECH POLAND sp. z o.o. i HOBAS SYSTEM POLSKA sp. z o.o.

 

 

Zgromadzonych na otwarciu Konferencji gości powitał Paweł Kośmider, redaktor naczelny dwumiesięcznika "Inżynieria Bezwykopowa". Sesję ogólną rozpoczął swym wystąpieniem prof. dr hab. inż. Cezary Madryas, Prorektor Politechniki Wrocławskiej, który omawiał zagadnienie innowacyjnych rozwiązań w inżynierii bezwykopowej. W trakcie tej sesji przedstawiciele m.in. Politechniki Wrocławskiej oraz Izby Gospodarczej "Wodociągi Polskie" wygłosili referaty dotyczące analizy ryzyka w renowacji infrastruktury sieciowej, analizy ryzyka w technologii mikrotunelowania oraz HDD a także na temat wytycznych IGWP na podstawie książki pt. "Podstawy bezwykopowej rehabilitacji technicznej przewodów wodociągowych i kanalizacyjnych na terenach zurbanizowanych".

Pokaz firmy INFRA S.A. - SPR - technologia mocniejsza od tsunami. Pokaz instalacji wykładziny SPR w rurze o przekroju jajowym. Fot. inzynieria.com
Pokaz firmy INFRA S.A. - SPR - technologia mocniejsza od tsunami. Pokaz instalacji wykładziny SPR w rurze o przekroju jajowym. Fot. inzynieria.com


Reprezentanci naszego wydawnictwa wystąpili z prezentacją dotyczącą możliwości poszerzania horyzontów firmy we współczesnych mediach, natomiast firma KMG Liner Tec omówiła technologię SPR. Referat ten wprowadził gości do pokazu instalacji wykładziny SPR w rurze o przekroju jajowym, który na zamknięcie tej sesji przeprowadziła firma INFRA SA.

W trakcie kolejnej sesji przedstawiciele firm sponsorskich wygłaszali referaty na temat: nowoczesnej prefabrykacji w infrastrukturze transportowej i technicznej (CONSOLIS Polska sp. z o.o.), możliwości zastosowania rur przeciskowych z polimerobetonu PRC firmy Meyer (AMITECH POLAND sp. z o.o.), a także technologii mikrotunelowych w budowie układu przesyłowego ścieków z Warszawy lewobrzeżnej do OŚ Czajka (HOBAS SYSTEM POLSKA sp. z o.o.).

W dalszej części zaprezentowano zagadnienia dotyczące budowy kanalizacji wielkośrednicowej oraz tuneli wielozadaniowych w Polsce (HERRENKNECHT AG), zagęszczonego gruntu bez wibracji, czyli mieszanki wypełniającej GRUNTON® (CEMEX Polska sp. z o.o.) oraz zastosowania samoutwardzalnej płuczki Drill-mix® w odwiertach HDD (Górażdże Cement S.A.)

W tym roku po raz pierwszy zorganizowano panel dyskusyjny na temat stanu obecnego i perspektyw rozwoju płynów wiertniczych. Zgromadził on szerokie grono uczestników, którzy przysłuchiwali się dyskusji prowadzącego panel Roberta Osikowicza z ekspertami: Marcelem Bijleveldem (Cebo Holland), Frankiem Canonem (Baroid Industrial Drilling Products), Krzysztofem Czudec (HEADS sp. z o.o.) oraz Jackiem Jaworskim (Hekobentonity sp. z o.o.)
Popołudniowe obrady zakończył pokaz praktyczny Ditch Witch OnGrade zrealizowany przez firmę JL Maskiner w Polsce sp. z o.o.

ZRB Janicki - start wiercenia pilotowego. Fot. inzynieria.com ZRB Janicki - start wiercenia pilotowego. Fot. inzynieria.com

Kolejną nowością tegorocznej konferencji okazało się RODEO HDD. Co ważne, były to pierwsze w Polsce zawody wiertnicze dla wykonawców realizujących instalacje metodą kierunkowych wierceń horyzontalnych. W RODEO HDD uczestniczyły trzy załogi wiertnicze z firm: Telprojmont sp. z o.o., Żala sp. j. i ZRB Janicki, które rywalizowały o cenne nagrody w postaci bentonitu ufundowane przez firmy Heads Polska sp. z o.o., POLROC I sp. z o.o.  oraz JL Maskiner w Polsce sp. z o.o. Najwyższe miejsce na podium zajęła ekipa z firmy ZRB Janicki z Gierałtowic. Przeczytaj szczegółową relację z RODEO HDD i obejrzyj fotogalerię z tego wydarzenia.

 

 

Jak wyraźnie widać z zamieszczonych powyżej rezultatów, firma ZRB Janicki okazała się najlepsza w kategorii szybkości i precyzji wiercenia pilotowego, natomiast spółka Żala najlepiej poradziła sobie z instalacją rurociągu polietylenowego. Ostatecznie zwycięzcą Rodeo została firma ZRB Janicki.

Nad prawidłowym przebiegiem zawodów czuwało trzyosobowe jury w składzie: Robert Osikowicz (ROE), Frank Canon (Baroid Industrial Drilling Products) oraz Mirosław Makuch (Hydrobudowa 9 S.A.).Regulamin konkursu został zamieszczony tutaj i był znany wszystkim uczestnikom zawodów.

Tradycyjnie pierwszy dzień konferencji zakończył się biesiadą grillową, w trakcie której na uczestników czekały nie tylko pyszne potrawy, ale także atrakcje "dla odważnych", których sponsorem była firma HERRENKNECHT AG. Można było spróbować swoich sił na sztucznej ściance wspinaczkowej, która cieszyła się dużym zainteresowaniem zarówno wśród pań jak i panów. Zawody we wspinaczce na czas i tym samym nagrodę w postaci netbooka wygrał Marcin Cwielong z firmy HABA-BETON Johann Bartlechner sp. z o.o., który wspiął się na ściankę w najkrótszym czasie. Wielu uczestników biesiady odważyło się również na to, aby sportretował ich rysownik – karykaturzysta.

Drugi dzień konferencji również poświęcony był obradom. Prelegenci rozprawiali o pomiarach deformacji przekroju poprzecznego, rozwarcia i długości rys oraz wielkości innych uszkodzeń w diagnostyce przewodów kanalizacyjnych, wymiarowaniu wykładzin do renowacji rurociągów a także o nowych technologiach renowacji stalowych i żeliwnych przewodów wodociągowych. Reprezentant  Institut für Unterirdische Infrastruktur gGmbH (IKT) zaprezentował testy i badania wykładzin, procedury i rezultaty badań, zaś delegat firmy ELSE Technical and Research Service Co. Ltd sp. z o.o. przedstawił spojrzenie krytyczne na profesjonalne wyposażenie sprzętowe jako warunek podstawowy i konieczny prawidłowego wypełnienia obowiązków eksploatacyjnych sieci kanalizacyjnych.

Po obradach odbyła się pierwsza część pokazu technologii "maszynowej" renowacji studni kanalizacyjnych MRT firmy MC BAUCHEMIE, polegająca na przygotowaniu studni do naprawy. Drugą część pokazu, czyli nakładanie zaprawy naprawczo-ochronnej,  przedstawiono w dalszej części dnia.

W trakcie kolejnej sesji poruszano zagadnienia poświęcone badaniu i naprawie murowanych konstrukcji budowli komunalnych, problemom naprawy murowanych oraz betonowych studni i komór jako elementu renowacji grawitacyjnych sieci kanalizacyjnych oraz nowoczesnym systemom bezwykopowej renowacji rurociągów. Kolejne referaty dotyczyły: gigantycznego mikrotunelu w Monachium z wykorzystaniem rur DA4100 DN3200, rekordowego przewiertu HDD na długości 3930 m w warunkach podmorskich a także warunków technicznych, jakich powinien wymagać zarządca drogi od inwestorów.

Ostatnia sesja konferencji odbyła się w czwartek po południu i była poświęcona kablom w infrastrukturze podziemnej. Jej partnerem zostało Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji SA w Krakowie. W trakcie tej sesji reprezentant firmy Gamm-Bud sp. z o.o. poruszył temat innowacyjnych technologii w budowie sieci teleinformatycznych dotyczących metod układania kabli w obiektach podziemnej infrastruktury miejskiej, natomiast przedstawiciel Grupy Technitel przekonywał, że nie należy się bać budowy sieci szerokopasmowych w kanalizacji sanitarnej i burzowej. Ponadto doradzał, w jaki sposób pozyskać środki unijne na ten cel i jak poradzić sobie z wszystkimi procedurami formalno–prawnymi.

Z kolei delegaci krakowskiego MPWiK oraz Zakładu Usług Specjalistycznych MPWiK sp. z o.o. zaprezentowali korzyści wynikające z budowy sieci szerokopasmowej na przykładzie Miejskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji S.A. w Krakowie. Na koniec tej sesji reprezentant Firmy Sezam-Instal sp.j. przedstawił technologię FAST do budowy sieci światłowodowych w miejskich sieciach kanalizacji ściekowej.

Wszystkie referaty i prezentacje, które przestawiono w ciągu dwóch dni konferencji, były tłumaczone symultanicznie, dzięki czemu nie było żadnych barier językowych dla osób spoza naszego kraju, m.in. z Niemiec, Stanów Zjednoczonych, Holandii, Kanady, Słowacji, Czech, Włoch, Litwy i Łotwy. Sesje cieszyły się dużym zainteresowaniem uczestników. Różnorodne referaty poruszały zagadnienia związane z branżą nie tylko od strony naukowej, ale również praktycznej, więc każdy mógł znaleźć coś dla siebie. Ponadto goście mieli okazję zapoznać się m.in. z najnowszymi produktami i technologiami, a swoją wiedzę dopełnić w trakcie pokazów technologii na żywo.

Równolegle do przedstawionych referatów w ciągu dwóch dni konferencji odbywała się wystawa sprzętu i produktów firm związanych z branżą bezwykopową. Stoiska znajdowały się zarówno na terenach zewnętrznych, jak i wewnętrznych. Na terenach zewnętrznych można było znaleźć stoiska następujących firm:
    * BEWA Systemy Oczyszczania Ścieków
    * COLLI EQUIPMENT S.R.L.
    * CONSOLIS POLSKA sp. z o.o.
    * GAMM-BUD sp. z o.o.
    * HABA-BETON Johann Bartlechner sp. z o.o
    * HOBAS SYSTEM POLSKA sp. z o.o.
    * INFRA S.A.
    * JL MASKINER w Polsce sp. z o.o.
    * MC - Bauchemie sp. z o.o.
    * TERRA THALER Sebastian Grygorcewicz

Wewnątrz budynku Galeria Panorama zaprezentowali się:
    * BEWA Systemy Oczyszczania Ścieków
    * DTA-TECHNIK sp. z o.o.
    * Firma SEZAM INSTAL Spółka Jawna
    * Fortec Polska sp. J. Brodowski Zgała
    * HABA-BETON Johann Bartlechner sp. z o.o.
    * HEADS sp. z o.o.
    * HERRENKNECHT AG
    * KOPRAS sp. z o.o.
    * KREA sp. z o.o.
    * MDM Diament s.c.
    * Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji SA w Krakowie
    * SEBA POLSKA sp. z o.o.
    * Wydawnictwo "Seidel-Przywecki" sp. z o.o.

W trakcie całej konferencji nie zabrakło wielu okazji do nawiązywania kontaktów biznesowych i mamy nadzieję, że w przyszłości zaowocują one nowymi kontraktami.

W czwartkowy wieczór odbyła się doroczna uroczysta Gala, w trakcie której już po raz dziewiąty wręczono nagrody TYTAN w pięciu kategoriach: Projekt roku – nowa instalacja, Projekt roku – renowacja, Europejski projekt w technologiach bezwykopowych, Produkt Roku oraz Firma roku. Zwycięzców spośród nominowanych przez Redakcję magazynu "Inżynieria Bezwykopowa" wybrało Jury składające się ze specjalistów uznanych w branży. O przyznaniu nagród TYTAN 2011 zadecydowali:

 • dr inż. Andrzej Kolonko z Politechniki Wrocławskiej;
 • Paweł Kośmider z dwumiesięcznika "Inżynieria Bezwykopowa";
 • prof. dr hab. inż. Marian Kwietniewski z Politechniki Warszawskiej;
 • prof. dr hab. inż. Cezary Madryas Prorektor Politechniki Wrocławskiej;
 • Prezes Polskiego Stowarzyszenia Technologii Bezwykopowych;
 • dr inż. Teresa Nowak z Uniwersytetu Zielonogórskiego;
 • Professor Ph.D.P.Eng. Maria Anna Polak Ph.D.P.Eng. University of Waterloo – Canada;
 • dr inż. Karol Ryż z Politechniki Krakowskiej;
 • dr hab. inż. Adam Wysokowski, prof. Uniwersytetu Zielonogórskiego.

Szczegółowe informacje dotyczące nominowanych i nagrodzonych projektów, produktów i firm zostały zaprezentowane w osobnym tekście, oraz w poniższej tabeli, natomiast fotogalerię można zobaczyć tutaj.

 

 

W trakcie Gali poznaliśmy również laureatów wyróżnienia Tytanowy Laur Inwestora 2011. Nagrody te przyznano Łódzkiej Spółce Infrastrukturalnej sp. z o.o., Urzędowi Miasta Olsztyn oraz Miejskiemu Przedsiębiorstwu Wodociągów i Kanalizacji w m. st. Warszawie S.A. Raz jeszcze serdecznie gratulujemy wszystkim zwycięzcom i nominowanym i wierzymy, że będą oni odnosić w przyszłości jeszcze większe sukcesy.

Po wręczeniu wszystkich nagród nadszedł czas na zabawę przy muzyce zespołu Blue Transfer, która trwała do późnych godzin nocnych.

Ostatni dzień konferencji został przeznaczony na wycieczkę do podziemi krakowskiego Rynku oraz na rozgrywki sportowe w czasie II Mistrzostw Świata Bezwykopowców w squashu.
Pragniemy serdecznie podziękować wszystkim Sponsorom, Prelegentom oraz licznie przybyłym Gościom, którzy zaszczycili nas swoją obecnością w Tomaszowicach. Już dziś zapraszamy do udziału w jubileuszowej, X Międzynarodowej Konferencji INŻYNIERIA BEZWYKOPOWA 2012, która odbędzie się w Zawierciu w dniach 13-15 czerwca.

Zobacz fotogalerię z konferencji

Zobacz fotogalerię z gali rozdania nagród TYTAN 2011

Zobacz fotogalerię z wystawy

Zobacz fotogalerię z pokazów na żywo

Zobacz fotogalerię z Rodeo HDD

Zobacz fotogalerię z biesiady i wycieczek

Laureaci nagród:

Zobacz fotogalerię z konferencji INŻYNIERIA 2010

Zobacz fotogalerię z gali rozdania nagród TYTAN 2010
 

Konferencje Inżynieria

WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE

Sprawdź najbliższe wydarzenia