W trakcie Konferencji „INŻYNIERIA Bezwykopowa” 2016, która odbędzie się w dniach 14-16 czerwca br. w Krakowie, przedstawiciel firmy JL Maskiner sp. z o.o., będącej Sponsorem Złotym wydarzenia, omówi (na przykładzie konstrukcji MR90) możliwości zastosowania urządzeń do oczyszczania płuczki wiertniczej w kompaktowych wiertnicach HDD.

Czym jest obieg zamknięty?

Pojęcie zamkniętego obiegu płuczki oznacza układ, w którym płuczka nieustannie cyrkuluje pomiędzy powierzchnią i dnem wierconego otworu. Definicja ta dla branży bezwykopowej obejmuje zespół czynników techniczno-technologicznych, które bezpośrednio wpływają na skuteczność procesu wiercenia otworu HDD. Istotą obiegu zamkniętego jest uzdatnienie płuczki w procesie mechanicznej i/lub chemicznej separacji faz.

Dobrze skonfigurowane zamknięte układy cyrkulowania płynu wiertniczego wykorzystywane są m.in. w wiertnictwie kierunkowym HDD. Konfiguracja jest tu bardzo ważna, gdyż niewłaściwy obieg płuczki skutkuje najczęściej niestabilnością otworu, przedłużeniem czasu jego realizacji oraz zwiększonymi kosztami.
W zamkniętym obiegu płuczkowym płuczka wiertnicza krąży w systemie i może być wykorzystana ponownie, co przynosi korzyści finansowe. Odzysk, ponowne przetworzenie i powtórne wykorzystanie płuczki wiertniczej zapewnia m.in. urządzenie do recyklingu płuczki MR90 marki Ditch Witch.

Urządzenie do recyklingu płuczki - dlaczego warto z niego skorzystać?

Urządzenie MR90 można skonfigurować szybciej niż inne podobne modele dostępne na rynku. Jest ono zamkniętym modułem, który umożliwia mieszanie i ponowne wykorzystywanie płuczki oraz usuwanie urobku. Co istotne, to jedyne urządzenie do ponownego przetwarzania płuczki, które można transportować bez opróżnienia. Należy do najmniejszych tego typu na rynku i może być używane przy prowadzeniu wierceń kierunkowych. Moc niezbędną do przetwarzania płuczki oraz zasilania wiertnicy i wszystkich funkcji hydraulicznych zapewnia zgodny z normą Tier 4 silnik Kubota® o mocy 18,7 kW. Za skuteczność oczyszczania płuczki przeznaczonej do ponownego wykorzystania odpowiada system dwóch sit i sześciu hydrocyklonów o średnicy 2,5'' (6,35 cm). Na uwagę zasługują też funkcje hydraulicznego poziomowania sit i regulowania prędkości potrząsarki.

JL Maskiner w Polsce sp. z o.o. od 1992 r. zajmuje się sprzedażą maszyn i urządzeń dla firm wykonawczych, specjalizujących się w budowie infrastruktury podziemnej. Od ponad 20 lat jest wyłącznym dealerem marki Ditch Witch® w Polsce. Reprezentuje również takie marki jak HammerHead®, AMERICAN AUGERS® – TRENCOR® oraz Baroid®. Oferujemy fachowe doradztwo i najwyższy poziom usług. Wykonujemy przeglądy okresowe, diagnostykę, naprawy maszyn i urządzeń. Oferujemy oryginalne części zamienne i  eksploatacyjne. Posiadamy w ciągłej sprzedaży najwyższej jakości bentonit i komponenty do płuczek wiertniczych marki Baroid®. Zapewniamy wsparcie techniczne i konsultacje eksploatacyjne telefonicznie i online. Siedziba firmy, serwis oraz magazyn części zamiennych mieszczą się w Starej Iwicznej koło Warszawy.

Więcej o Konferencji "INŻYNIERIA Bezwykopowa" 2016