W jaki sposób zaaplikować powłokę polimocznikową wewnątrz rurociągu? Czy nadaje się ona do renowacji wodociągów? Czy możliwa jest renowacja ścian studni? Na te i inne pytania odpowie w swym wystąpieniu podczas czerwcowej Konferencji „INŻYNIERIA Bezwykopowa” 2016 przedstawiciel firmy Coatreno sp. z o.o., będącej Sponsorem Złotym wydarzenia.
Nakładanie powłoki polimocznikowej wewnątrz rurociągu przy pomocy robota typu „crawler”. Fot. Coatreno sp. z o.o.
Podczas przyszłotygodniowej Konferencji „INŻYNIERIA Bezwykopowa” 2016, odbywającej się w Krakowie w dniach 14-16 czerwca będzie można wysłuchać referatu przedstawiciela firmy Coatreno sp. z o.o., który opowie o innowacyjnej metodzie renowacji, zapewniającej zautomatyzowane wykonanie zabezpieczającej membrany polimocznikowej wewnątrz rurociągu przy pomocy robota typu „crawler”.
Dlaczego powłoka polimocznikowa?
Polimocznik sprawdza się w przypadku wykonywania wodoszczelnych powłok, cechujących się bardzo wysoką trwałością i odpornością chemiczną. Jest obojętny dla wody, nie zawiera rozpuszczalników i VOC (związków lotnych), dlatego znajduje zastosowanie przy renowacji wodociągów. Nie wywiera negatywnego wpływu na jakość wody, co więcej – w dłuższej perspektywie poprawia jej jakość dzięki m.in. eliminacji zarastania wodociągów. Powłokę polimocznikową stosuje się ponadto w rurociągach służących do przesyłu ścieków, gazu, substancji chemicznych, ropy i płuczek w wydobycia. Membrana z tego materiału jest nakładana natryskowo w sposób zautomatyzowany przy pomocy robota, dzięki czemu powstała powłoka jest jednolita na całej długości rurociągu.
Crawler – robot, który "robi wszystko"
Robot typu „crawler” umożliwia wykonanie renowacji rur z przedziału średnic od 450 do 2000 mm bez konieczności otwierania przyłączy. Porusza się wewnątrz rury bądź studni i natryskuje równomiernie na naprawianą powierzchnię dwa komponenty materiału, które po połączeniu dają wytrzymałą, elastyczną, trwałą, antykorozyjną oraz odporną na ścieranie powłokę. Uszczelnia ona poddaną renowacji powierzchnię, jednocześnie ją wygładzając. Urządzenie kontroluje prędkość jazdy oraz prędkość głowicy obrotowej, a także wydatek materiału, dzięki czemu możliwe jest ustawienie żądanej grubości natryskiwanej warstwy. Przy użyciu robota można odnowić nie tylko rurociągi, ale też np. ściany studni – po uprzedniej instalacji urządzenia na pionowej wciągarce.
Ogromną zaletą powłoki polimocznikowej jest tempo jej twardnienia wynosząc zaledwie kilka minut. Czyni to metodę renowacji tym materiałem najszybszą na rynku, dzięki czemu po wykonaniu prac można w krótkim czasie przywrócić dostawy wody i tym samym zminimalizować niedogodności dla odbiorców. Warto dodać, że - w porównaniu do tradycyjnych metod - bezwykopowe odnowienie rurociągów oznacza mniejszy hałas i zanieczyszczenie powietrza dla mieszkańców oraz aż o 75% mniejszą emisję CO2.
Bezobsługowe nałożenie polimocznika za pomocą crawlera eliminuje czynnik błędu ludzkiego czy jakiekolwiek zagrożenie dla zdrowia podczas nakładania komponentów wewnątrz rur. Metoda ta zapewnia nie tylko ograniczenie robót drogowych o ponad 90% w stosunku do tradycyjnych metod wykopowych, ale też o około 20% w stosunku do dostępnych na rynku innych technik bezwykopowych, dzięki monolitycznej konstrukcji i braku potrzeby prowadzenia robót przy integracji przyłączy.
Firma Coatreno sp. z o.o. z siedzibą w Poznaniu prowadzi działalność w zakresie renowacji rurociągów innowacyjną technologią o nazwie "Crawler". Ma swoje oddziały w Zielonej Górze oraz Lublinie.
Więcej o Konferencji "INŻYNIERIA Bezwykopowa" 2016
Konferencje Inżynieria
WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE
Sprawdź najbliższe wydarzenia
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.