Jak co roku, podczas uroczystej gali w trakcie Międzynarodowej Konferencji, Wystawy i Pokazów Technologii „INŻYNIERIA Bezwykopowa”, zostały rozdane nagrody TYTAN.
Laureaci nagrody TYTAN 2016 wraz z członkami Jury. Fot. inzynieria.com
15 czerwca w trakcie uroczystej Gali podczas Konferencji „INŻYNIERIA Bezwykopowa” 2016 zostały rozdane nagrody TYTAN, czyli trofea, którymi co roku nagradzane są projekty z zakresu technologii bezwykopowych i produkty branżowe. Statuetki zostały przyznane w pięciu kategoriach: Projekt roku - nowa instalacja; Projekt roku – renowacja; Europejski projekt w technologiach bezwykopowych, Mały projekt bezwykopowy; Produkt roku.
Ponadto specjalne wyróżnienia w postaci tzw. Tytanowych Laurów Inwestora trafiły również do zleceniodawców zwycięskich projektów.
Jak wygląda wybór laureatów nagród?
Zgłoszone projekty i produkty oceniane są przez Jury, składające się z branżowych autorytetów. Głosują oni poprzez rozdzielenie stałej puli punktowej, rozdzielanej pomiędzy nominowane firmy. O ostatecznym rozstrzygnięciu decyduje suma punktów.
Tegoroczne Jury tworzyli:
- dr inż. Andrzej Kolonko z Politechniki Wrocławskiej
- mgr inż. Paweł Kośmider z kwartalnika „Inżynieria Bezwykopowa”
- prof. dr hab. inż. Marian Kwietniewski z Politechniki Warszawskiej
- prof. dr hab. inż. Cezary Madryas Prorektor Politechniki Wrocławskiej, Prezes Polskiego Stowarzyszenia Technologii Bezwykopowych
- dr inż. Florian Piechurski z Politechniki Śląskiej
- dr inż. Teresa Nowak z Uniwersytetu Zielonogórskiego
- dr inż. Karol Ryż z Politechniki Krakowskiej
- dr hab. inż. Adam Wysokowski, prof. Uniwersytetu Zielonogórskiego
- dr inż. Dariusz Zwierzchowski z Wyższej Inżynierskiej Szkoły Bezpieczeństwa i Organizacji Pracy.
Tegoroczni laureaci nagrody TYTAN
Jakkolwiek zwycięzca w danej kategorii może być tylko jeden, to każdą z nominowanych firm uważamy za wyróżnioną i gratulujemy nominacji.
Zwycięska statuetka w kategorii „Projekt roku - nowa instalacja” trafiła do konsorcjum firm: Hoster sp. z o.o. i ZRB Janicki, które zostały nagrodzone za przekroczenie rzeki Motławy w Gdańsku - wykonanie dwóch równoległych otworów (39 pkt.). Realizacja ta to pierwszy przypadek w Europie, kiedy cztery rurociągi stalowe Brugg Flexwell 315 mm zainstalowano w pojedynczym otworze. Odległość pomiędzy otworami wynosiła 5 m. Średnica otworu wynosi 42'', a głębokość posadowienia - do 22 m. Prace wykonano na zlecenie Gdańskiego Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej sp. z o.o., które uhonorowane zostało Tytanowym Laurem Inwestora.
W kategorii „Projekt roku – renowacja” nagrodzona została firma BLEJKAN S.A. za bezwykopową modernizację kolektora kanalizacyjnego ogólnospławnego od ul. Rollego do ul. Stoczniowców w Krakowie, biegnącego wzdłuż prawego brzegu Wisły (59 pkt.). Renowacji poddano 2700 m kolektora metodą reliningu panelami GRPanel w zakresie wymiarów 1500/2250 - 3000/2350 oraz 70 m kolektora 3000/2350 wykładanego płytkami bazaltowymi. W technologi bazaltowej wykonano również modernizację trzech komór przelewowych. Pozostałe studnie i komory znajdujące się na trasie kolektora poddano renowacji chemoodpornymi powłokami mineralnymi. Tytanowym Laurem Inwestora nagrodzone zostało Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji w Krakowie S.A.
Jury uznało, że na nagrodę TYTAN 2016 w kategorii „Europejski projekt w technologiach bezwykopowych” zasłużyło konsorcjum firm: Inżynieria Rzeszów S.A. (lider); Besta Przedsiębiorstwo Budowlane sp. z o.o.; Sack Invent Poland sp. z o.o.; Abikorp Przedsiębiorstwo Robót Inżynieryjnych sp. z o.o. za budowę kolektora Burakowskiego BIS w Warszawie (56 pkt.). Budowa Kolektora Burakowskiego BIS to największy pod względem średnicy projekt mikrotunelowy z rur GRP w Polsce, jak i na świecie. Średnica zewnętrzna wynosiła 3270 mm, a długość całkowita: 3200 m. Wiercenie było wykonywane po łuku. Kolektor zbudowano z rur GRP (Hobas). Za roboty mikrotunelowe odpowiadała firma Abikorp. Tytanowy Laur Inwestora zdobyło tym samym Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji w m.st. Warszawie S.A.
Najlepszy w kategorii „Mały projekt bezwykopowy” okazał się TERLAN sp. z o.o., który przeprowadził renowację magistrali wodociągowej z rury stalowej DN300 metodą natrysku odśrodkowego powłoką polimocznikową (50 pkt.). Przedmiotem zadania była magistrala wodociągowa wykonana z rury stalowej DN300, przebiegająca pod skrzyżowaniem ul. Inflanckiej i Kurlandzkiej w Poznaniu. Wizja lokalna oraz pomiary grubości wykazały zły stan wodociągu. Liczne osady i naloty metaliczne zmniejszyły średnicę oraz pogorszyły jakość transportowanej wody. Do tej inwestycji dobrano metodę natrysku odśrodkowego powłoką polimocznikową produkcji 3M Schotchkote 2400, która wzmacnia konstrukcyjnie rurę, usuwa nieszczelności, ale nie zaślepia przyłączy. Tytanowym Laurem Inwestora uhonorowan poznańską firmę AQUANET S.A.
Za „Produkt roku” uznano moduł Vipliner przeciskowy typu drenarskiego VL-PD L= 1m ze szczelinami prostopadłymi do osi modułu, dostarczany przez firmę Uponor Infra sp. z o.o. (40 pkt.) VipLiner typu drenarskiego to moduły wykonane z pełnościennych rur polietylenowych (PE), o gładkiej powierzchni wewnętrznej i zewnętrznej. Dzięki swoim parametrom wytrzymałościowym oraz specjalnej technice i geometrii nacięć płaszcza zewnętrznego moduły te mogą być wykorzystane do wykonania techniką bezwykopową drenażu obniżającego poziom wód gruntowych. VipLiner typu drenarskiego o długości 100 cm posiada szczeliny, wykonane metodą precyzyjnego cięcia wodą pod wysokim ciśnieniem.
Wszystkim zwycięzcom serdecznie gratulujemy i życzymy jeszcze większych sukcesów w przyszłości.
Zobacz pełną listę nominowanych do nagrody TYTAN 2016 wraz z punktacją
Więcej o Konferencji „INŻYNIERIA Bezwykopowa” 2016
Laureaci nagród:
Konferencje Inżynieria
WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE
Sprawdź najbliższe wydarzenia
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.