• Partner portalu
  • Partner portalu
  • Partner portalu
Partnerzy portalu

Rodeo HDD w Tomaszowicach k. Krakowa

Opublikowano: 27-06-2018 Źródło: www.inzynieria.com

Za nami XVI Międzynarodowa Konferencja, Wystawa i Pokazy Technologii „INŻYNIERIA Bezwykopowa”. Odbyła się w dniach 20-22 czerwca br. w Tomaszowicach k. Krakowa, udział w niej wzięło blisko 350 osób. Częścią wydarzenia było rodeo HDD. Na starcie stanęły dwie drużyny: Biuro Handlowe RUDA/JAMAT Przewierty oraz ŻALA Technologie Bezwykopowe.


Rodeo HDD - XVI Międzynarodowa Konferencja, Wystawa i Pokazy Technologii „INŻYNIERIA Bezwykopowa”. Fot. Quality Studio Rodeo HDD - XVI Międzynarodowa Konferencja, Wystawa i Pokazy Technologii „INŻYNIERIA Bezwykopowa”. Fot. Quality Studio

Zgodnie z regulaminem, wykorzystane w zawodach maszyny musiały spełniać następujące parametry: siła ciągnięcia nie większa niż 160 kN; żerdzie wiertnicze o długości nieprzekraczającej 3,05 m (10 stóp). Pierwsza ze wspomnianych ekip zmobilizowała urządzenie firmy Vermeer, druga – Tracto-Technik.

Drużyna Biuro Handlowe RUDA/JAMAT Przewierty / wiertnica firmy Vermeer. Fot. Quality Studio Drużyna Biuro Handlowe RUDA/JAMAT Przewierty / wiertnica firmy Vermeer. Fot. Quality Studio

Drużyna ŻALA Technologie Bezwykopowe / wiertnica firmy Tracto-Technik. Fot. Quality Studio Drużyna ŻALA Technologie Bezwykopowe / wiertnica firmy Tracto-Technik. Fot. Quality Studio

Zespoły mogły liczyć po czterech członków (w tym menedżer) – osoby te musiały posiadać niezbędną wiedzę i doświadczenie w realizacji prac budowlanych technikami inżynierii bezwykopowej, a w szczególności z wykorzystaniem technologii HDD (ang. Horizontal Directional Drilling).

Zadanie w Tomaszowicach polegało na wykonaniu przez każdą z drużyn otworu kierunkowego na dystansie 90 m w prostej linii. Otwór musiał powstać na stałej głębokości – co najmniej 3 m poniżej poziomu ziemi. Odchylenia od linii prowadzącej od punktu startowego skutkowały pogorszeniem ostatecznego wyniku. Punkt kontrolny znajdował się na 45 m.

W zakres zadania wchodziło także, po zakończeniu wiercenia pilotowego, stosowne przezbrojenie wykonanego otworu oraz zainstalowanie w nim rurociągu HDPE 110 mm (SDR 11) o długości 6 m. Ponadto zespoły zobowiązane były do prowadzenia dokładnej dokumentacji wiercenia pilotowego (wskazując m.in. numer stacji, głębokość wykopu, inklinację).

Przy ustaleniu ostatecznego wyniku zawodów jury brało pod uwagę czas wiercenia pilotowego oraz instalacji rurociągu i dokładność. Karne minuty mogły być przyznane za: odchylenie w poziomie od celu – za każde 20 cm 1 min kary; odchylenie w poziomie od punktu kontrolnego – za każde 20 cm 1 min kary; za odchylenie w pionie od głębokości punktu kontrolnego – za każde 20 cm 1 min kary; za każdy przypadek przebicia otworu na powierzchnię ziemi – 1 min kary.

W zawodach lepsza okazała się drużyna złożona z przedstawicieli Biura Handlowego RUDA oraz firmy JAMAT Przewierty. Łączny czas uzyskany przez ten zespół to 43 min 35 s, w tym 30 s kary za 10 cm odchyłki w punkcie wyjścia. Z kolei ekipa ŻALA Technologie Bezwykopowe zadanie wykonała w ciągu 54 min, w tym czasie zawiera się 30 s kary za 10 cm odchyłki w punkcie wyjścia.

Zwycięska drużyna: Biuro Handlowe RUDA/JAMAT Przewierty. Fot. Quality Studio Zwycięska drużyna: Biuro Handlowe RUDA/JAMAT Przewierty. Fot. Quality Studio

Jak poinformowała komisja sędziowska w składzie: Mirosław Makuch (HDD Serwis) i Robert Osikoiwcz (ROE), w trakcie zawodów nie stwierdzono powierzchniowych wybić płuczki na trasie przewiertu.

ZOBACZ FOTOGALERIĘ Z RODEO HDD

Kolejna Konferencja „INŻYNIERIA Bezwykopowa” obędzie się w czerwcu 2019 r.

Przeczytaj także: XVI Konferencja „INŻYNIERIA Bezwykopowa”

Konferencje Inżynieria

WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE

Sprawdź najbliższe wydarzenia