Największym wyzwaniem spośród otrzymanych robót okazał się przewiert o długości ostatecznej 824 m, gdzie do pokonania mieliśmy, oprócz rzeki Odry, również łąki i tereny bagienne, objęte programem ochrony środowiska NATURA 2000.  

Świadomość, iż przekraczamy tereny niezwykle cenne z punktu widzenia ochrony środowiska motywowała nas do szczególnej ostrożności na każdym etapie prowadzonych prac.
Do wykonania przejścia wykorzystaliśmy maszynę wiertniczą American Augers DD 100 B o sile uciągu 45 t. Rozpoczęcie prac przypadło na połowę sierpnia – termin, który przez ekologów uznany został za najmniej uciążliwy z punktu widzenia ochrony środowiska do prowadzenia prac na tym obszarze. Wykonanie przewiertu pilotażowego zajęło nam siedem dni i, co warte podkreślenia, osiągnięcie punktu wyjścia pokrywało się z założeniami projektowymi.

Do wykonania otworu pilotażowego wykorzystano sprzęt do namierzania wraz z zestawem niemagnetycznym. Do rozwiercenia otworu użyliśmy rozwiertaka o średnicy 630 mm. W trakcie wykonania otworu pilotażowego, jak i rozwiercania, cały czas utrzymywana była cyrkulacja płuczki wiertniczej. Utrzymanie cyrkulacji płynu wiertniczego było czynnikiem krytycznym. Całość prac została wykonana w zaledwie trzy tygodnie.

Wciągnięcie rury nastąpiło po wykonaniu przemarszu czyszcząco-sprawdzającego. Dobrze wykonane przejście pilotażowe pozwoliło nam na zainstalowanie rury z minimalnymi, sięgającymi maksymalnie 23 T oporami.