Przekroczenie jest fragmentem rurociągu o długości 80 km powstającego na zlecenie TECO Peoples Gas. Gazociąg zasili elektrownię, która zostanie oddana do użytku w styczniu 2011 roku.

Zwykle projekty wiertnicze realizowane są w kilku etapach: projektowanie – przetarg – konstrukcja. Konieczny jest w takim  przypadku udział firmy inżynierskiej, która zaplanuje zadanie i ogłoszenie przetargu w celu wyłonienia spółki konstrukcyjnej. Wymaga to podpisania dwóch lub więcej umów. W przypadku procedur zaprojektuj i zbuduj kontrakt może zostać zrealizowany przez jedną spółkę, a cały proces realizacji projektu ulega znacznemu przyspieszeniu.  

Na podstawie badań i analiz przeprowadzonych przez Design-Build Institute of America szacuje się, że koszty projektów realizowanych w oparciu o tą procedurę są o 6 procent niższe a tempo ich realizacji o 12 procent szybsze niż w rozwiązaniach alternatywnych.

Mears rozpoczął wiercenie pilotowe w listopadzie 2009 roku. Otwór wykonano w technologii intersect na głębokości około 40 m pod dnem rzeki. Wykorzystano dwa urządzenia wiertnicze klasy 2500 i 600 kN. Otwór został poszerzony do średnicy 24” i dwukrotnie skalibrowany.

Napotkane warunki geologiczne zostały opisane jako piasek, glina piaszczysta i ił w najgłębszej sekcji otworu. W związku z tym zastosowano konwencjonalne narzędzia zarówno na etapie wiercenia pilotowego jak i poszerzania.