Projekt "Gospodarka wodno-ściekowa na terenie aglomeracji Toruń" został umieszczony na liście unijnego programu Infrastruktura i Środowisko.

Projekt został przygotowany przez Toruńskie Wodociągi (TW). Liczą one na ponad 109 mln zł dofinansowania przedsięwzięć wartych prawie 215 mln zł. Mieszkańcy Torunia nie chcą czekać na ostateczną decyzję unijnych urzędników, wobec tego prace rozpoczną się już w przyszłym tygodniu.

Już 23 lutego br. ruszy budowa oczyszczalni wód deszczowych na Winnicy. Dwie kolejne zostaną zbudowane na Wrzosach i w Kaszczorku. Prace potrwają 12 mies. Za ich wzniesienie firma Sanbud z Kalisza zainkasuje prawie 8 mln zł - czytamy w "Gazecie Wyborczej Toruń".

Z kolei na początku przyszłego miesiąca robotnicy rozpoczną na Wrzosach układanie ok. 15 km rur wodociągowych (sieć kanalizacyjna zwiększy się o ok. 1,7 km).

Prace przy układaniu nowych rur kanalizacyjnych potrwają także w okolicach ul. Nieszawskiej. W ramach tego kontraktu konsorcjum przedsiębiorstw na czele z brodnicką firmą Sanmel, wybuduje nową magistralę wodociągową w ciągu Szosy Chełmińskiej od ul. Jeleniej w kierunku Barbarki. Te inwestycje mają zakończyć się po 18 mies. Koszt tej części inwestycji wyniesie ponad 10 mln zł.

Natomiast grudziądzki Melbud ułoży 13 km rur wodociągowych i prawie 3 km kanalizacyjnych na osiedlu Pancernych, Bielawach i w Kaszczorku. Prace potrwają półtora roku, a ich koszt wynosi 9 mln zł. Roboty rozpoczną się 2 marca br.

Dodatkowo TW chcą zmodernizować rury, którymi płyną woda i ścieki za pomocą technologii bezwykopowych. Spółka planuje również modernizację wodociągu od stacji uzdatniania wody w Jedwabnie do os. Na Skarpie oraz unowocześnienie stacji uzdatniania wody w Małej Nieszawce. Ponadto za pieniądze z Brukseli, przy oczyszczalni ścieków ma powstać spalarnia osadów.

Podsumowując: pierwszy etap, współfinansowanego ze środków unijnego Funduszu Spójności projektu "Gospodarka wodno-ściekowa na terenie miasta Torunia", rozpoczął się w 2000 r. Od tamtej pory ułożono 243 km deszczowej i sanitarnej sieci kanalizacyjnej. Wymieniono 17,5 km azbestowo-cementowych rur wodociągowych i zmodernizowano stację uzdatniania wody Drwęca-Jedwabno. Te Inwestycje pochłonęły więcej niż 400 mln zł.