Początki targów sięgają 1987 r. Wówczas spotkanie miało charakter regionalny i uczestniczyło w nim zaledwie sto osób, związanych z Instytutem Rohrleitungsbau w Oldenburgu. W późniejszych latach impreza przekształciła się w wydarzenie o międzynarodowym zasięgu. Nadal, wśród wystawców, przeważają firmy z Niemiec. Dla wielu uczestników odwiedzających Oldenburg, targi stanowią niepowtarzalną okazję do spotkania i wymiany doświadczeń zawodowych z przedstawicielami niemieckiego rynku bezwykopowego. Bez wątpienia decyduje to o kameralnym charakterze wydarzenia, nawet przy obecnych 3000 odwiedzających, łącznie z 900 partycypantami kongresu.

Miejscem wydarzenia, tak jak w latach poprzednich, został Institut für Rohrleitungsbau Oldenburg. Rozmieszczenie wielu stoisk na jego terenie stanowi nie lada wyzwanie logistyczne dla Organizatorów, którzy i w tym roku poradzili sobie z tym problemem doskonale. Już pierwszego dnia imprezy odbyły się najważniejsze spotkania i konferencje. Warto przypomnieć, że od samego początku organizowania Oldenburger Rohrleitungsforum, najważniejszy punkt programu stanowiło spotkanie naukowe, którego celem stała się wymiana i rozpowszechnienie szeroko rozumianej wiedzy o dystrybucji wody i gazu, oczyszczaniu ścieków oraz bezwykopowych technologiach instalacyjnych.

Tradycyjnie już, po pierwszym dniu targów zorganizowano bankiet wieczorny "Oldenburger Grünkohlabend" ("Wieczór Kapusty"). Impreza od lat cieszy się olbrzymim zainteresowaniem. Gości częstowano daniami przyrządzonymi według regionalnych przepisów: kapustą, niemieckimi kiełbasami i wybornym piwem. Według niektórych uczestników, to właśnie klimat biesiady stanowi najlepsze tło do rozmów, zarówno towarzyskich, jak i biznesowych.

Następne Oldenburger Rohrleitungsforum już 11-12 lutego 2010 r.