Jak co roku impreza z powodzeniem łączyla formułę wystawy i konferencji, zrzeszając zarówno firmy zajmujące sie tworzeniem i stosowaniem w praktyce maszyn i sprzętu, jak i wybitne postaci ze swiatowych uniwersytetów i stowarzyszen, zglebiajace zagadnienia inzynierii na plaszczyznie teoretycznej.

Ciekawym urozmaiceniem targów był odbywający sie równolegle pokaz HDD prowadzony przy współpracy firm Vermeer, Baroid i Site Tech. Wiercenie odbywało się przed halą wystawową, pod jednym z licznych holenderskich kanałów, zaś atrakcyjności dodawał mu fakt, że konkurowało przy nim kilka grup wykonawców, starających się przewiercić jak najdłuższy odcinek w jak najkrótszym czasie.

Konferencja

Równolegle z wystawą na terenie rotterdamskiego centrum Ahoy odbywala sie miedzynarodowa konferencja, podczas której odbylo sie ok. 50 róznych wystapien. Wyklady wyglaszane byly w ramach kilku sesji, które obejmowaly nastepujace tematy: HDD, relining i renowacje, mikrotuneling i przeciski, zarzadzanie systemami podziemnymi oraz badania i edukacja. Przy kazdej z sesji specjalisci z uniwersytetów calego swiata omawiali ciekawe projekty, nowe rozwiazania stosowane w ich krajach i rozwój technologii w róznych dziedzinach inzynierii bezwykopowej.

Wsród sluchaczy konferencji znalazlo sie naturalnie wielu Holendrów, lacznie z grupami studentów z kierunków inzynieryjnych pobliskiego Uniwersytetu w Delft. Liczna grupe stanowili równiez naukowcy i przedsiebiorcy ze Stanów Zjednoczonych i z Azji – glównie Japonii i Chin, gdzie przy rozwijajacym sie rynku, rosnie zapotrzebowanie na technologie bezwykopowe i kontakt z reszta inzynieryjnego swiata.

Uczestnicy

Na hali wystawowej centrum konferencyjnego Ahoy swoja oferte prezentowalo 58 firm i instytucji. Wsród nich znalazly sie najwieksze swiatowe koncerny technologii bezwykopowych. Najwiecej sprzetu zaprezentowal Vermeer, który specjalnie na rotterdamskie targi sprowadzil szesc swoich maszyn wiertniczych, oraz mniejsze firmy z róznych krajów europejskich starajace zaprezentowac swoje innowacyjne produkty miedzynarodowemu audytorium. Poza tym na wystawie jak zawsze znalezli sie przedstawiciele firm specjalizujacych sie w renowacji i rehabilitacji sieci oraz producenci i dostawcy rur i sprzetu.

Kazda z firm starala sie uczynic swoje stoisko targowe jak najciekawszym dla publicznosci, totez oprócz samej prezentacji produktu, wystawcy konkurowali na rózne sposoby, aby przyciagnac duza liczbe zainteresowanych. W tej kategorii zwyciestwo nalezy przypisac holenderskiej firmie Visser & Smit Hanab, która na swoim stoisku przygotowala quiz sprawdzajacy wiedze o technologiach bezwykopowych. Branzowa zabawa przyciagnela spora uwage publicznosci.
Wysoka frekwencja wsród odwiedzajacych moglo sie tez pochwalic stoisko nodig-construction.com, które udostepnilo kilka komputerów podlaczonych do Internetu. Trudno jednak ocenic, czy korzystajacy z nich internauci byli zainteresowani ogloszeniem sie na stronie firmy, czy tez chcieli za posrednictwem e-maila podzielic sie z rodzina wrazeniami z Holandii…

Polske reprezentowaly dwa stoiska: PFTT (Polska Fundacja Technologii Bezwykopowych) oraz Inzynieria Bezwykopowa, czyli nasze wydawnictwo, które z okazji odbywajacych sie w Rotterdamie targów wydalo specjalna, anglojezyczna wersje kwartalnika. Wszystkich zainteresowanych wydaniem „Trenchless Engineering – No Dig 2005” zapraszamy na nasza strone internetowa, z której mozna pobrac jego elektroniczna wersje.

Nagrody

Jak co roku na imprezie No-Dig, tak i tym razem uczestnikom przyznano nagrody w róznych kategoriach. Za najlepszy projekt nagrodzona zostala Nicola Massella z wloskiej firmy Trenchless Technology Italia srl za „Riva Vertical Bore” w Lake Garda we Wloszech. Najlepszym produktem wybrano ShieldLiner Limited a nagrode odebral John Hassen z ShieldLiner System for CIPP z Australii. Z kolei Prof.Dr.Ing. Robert Stein z Stein and Partner GmbH UNITRACC otrzymal nagrode za najlepsze przedsiewziecie akademickie i dzialalnosc edukacyjna i informacyjna. Zas za najlepsza prace studencka uznano „Interactive Software for the Selection of Technologies for Installation and Replacement of Utilities.” autorstwa Johna Mathews z Louisiana Tech University w Ruston w Stanach Zjednoczonych.

Ogólnie frekwencja wsród uczestników konferencji i odwiedzajacych targi nie byla tak wysoka, jak chocby na zeszlorocznym spotkaniu No-Dig w Hamburgu. Zarejestrowalo sie 1300 gosci wystawy, zas na konferencje dotarlo 178 przedstawicieli z 24 panstw. Niemniej jednak, w Rotterdamie pojawilo sie wielu istotnych graczy swiatowego rynku technologii bezwykopowych oraz sporo wysokiej klasy specjalistów uniwersyteckich z róznych krajów, totez wiekszosc obecnych firm zadowolona byla z przeprowadzonych rozmów i nawiazanych kontaktów.