14 czerwca podczas uroczystej Gali w ramach X Jubileuszowej Międzynarodowej Konferencji, Wystawy i Pokazów Technologii „INŻYNIERIA Bezwykopowa” wręczone zostały nagrody branżowe TYTAN 2012.
Laureaci nagrody TYTAN 2012. Fot. inzynieria.com
Nagrody TYTAN, przyznawane przez dwumiesięcznik „Inżynieria Bezwykopowa” i wybitne grono Jury złożone z przedstawicieli świata nauki oraz stowarzyszeń branżowych, są wręczane co roku podczas uroczystej Gali organizowanej w trakcie Konferencji „INŻYNIERIA Bezwykopowa”.
Obserwując inwestycje branżowe i widząc, jak wiele realizowanych jest w Polsce projektów bardzo ciekawych, ale na mniejszą skalę, postanowiliśmy stworzyć nową kategorię - „Mały projekt bezwykopowy”. W ten sposób chcieliśmy wyróżnić firmy, które zrealizowały kontrakty związane z bezwykopową budową lub renowacją, a ich wartość nie przekroczyła 0,5 mln zł netto. Tym samym w tym roku rozdano nagrody w sześciu kategoriach: Projekt roku - nowa instalacja, Projekt roku - renowacja, Europejski projekt w technologiach bezwykopowych, Mały projekt bezwykopowy, Produkt roku oraz Firma roku.
Już po raz czwarty przyznana została również nagroda znana jako Tytanowy Laur Inwestora, stanowiąca wyróżnienie dla inwestorów zwycięskich projektów w kategoriach: Projekt roku - nowa instalacja, Projekt roku - renowacja oraz Mały projekt bezwykopowy.
Nagrodą specjalną TYTAN za wkład w rozwój technologii bezwykopowych został uhonorowany prof. dr hab. inż. Cezary Madryas. Jest to również szczególne wyróżnienie za dotychczasową owocną współpracę i nieocenione wsparcie dla naszego Wydawnictwa.
O przyznaniu nagród TYTAN 2012 zadecydowali członkowie Jury w składzie:
- Dr inż. Andrzej Kolonko z Politechniki Wrocławskiej,
- Paweł Kośmider z dwumiesięcznika „Inżynieria Bezwykopowa”,
- Prof. dr hab. inż. Marian Kwietniewski z Politechniki Warszawskiej,
- Prof. dr hab. inż. Cezary Madryas Prorektor Politechniki Wrocławskiej, Prezes Polskiego Stowarzyszenia Technologii Bezwykopowych,
- Dr inż. Teresa Nowak z Uniwersytetu Zielonogórskiego,
- Dr inż. Karol Ryż z Politechniki Krakowskiej,
- Dr hab. inż. Adam Wysokowski, prof. Uniwersytetu Zielonogórskiego.
W kategorii Projekt roku - nowa instalacja zwyciężyło Przedsiębiorstwo Robót Górniczych „Metro” sp. z o.o. za budowę układu przesyłowego ścieków z Warszawy lewobrzeżnej do oczyszczalni ścieków „Czajka” – etap II. Roboty obejmowały wykonanie obiektów Zakładu Farysa, syfonu pod Wisłą, obiektów Zakładu Świderska i Kolektorów Prawobrzeżnych. Budowa tunelu pod dnem Wisły to pierwsze w Polsce tego typu rozwiązanie inżynieryjne, mające na celu przesył ścieków niewymagający dodatkowego pompowania, bo przepychający nieczystości między brzegami rzeki w wyniku różnicy ciśnień. Dane techniczne: komora wejściowa syfonu ma głębokość około 40 m i jest w kształcie okręgu o średnicy zewnętrznej około 22 m, przejście pod Wisłą w rurociągach 2 × DN1600, L = 1300 m w tunelu o średnicy wewnętrznej 4,5 m, w technologii TBM SLURRY TYPE – pierwszy raz zastosowanej w Polsce. Równocześnie Tytanowy Laur Inwestora został przyznany Miejskiemu Przedsiębiorstwu Wodociągów i Kanalizacji w m. st. Warszawa S.A.
Zwycięzcą w kategorii Projekt roku – renowacja okazało się konsorcjum firm: INFRA S.A. (lider), Zakład Usług Specjalistycznych MPWiK sp. z o.o., Biuro Prawno-Inwestycyjne INWEST-LEX sp. z o.o. i Hydrobudowa Polska S.A., które zostało wyróżnione za bezwykopową renowację 7831 mb kanalizacji sanitarnej w ramach projektu pn. „Modernizacja sieci wodociągowej i kanalizacji sanitarnej miasta Nowego Sącza”. W ramach prac zrealizowano: 180 szt. studni i komór kanalizacyjnych, 433 mb rurociągów DN500, 418 mb DN600, 6282 mb DN800, 445 mb DN1000, 183,5 mb 600 × 900 mm. Wyróżnienie za tę inwestycję otrzymał również inwestor, czyli Sądeckie Wodociągi sp. z o.o.
W kolejnej kategorii - Europejski projekt w technologiach bezwykopowych, zwycięską statuetkę zdobyły firmy Epping Spezialtiefbau i HABA-BETON Johann Bartlechner KG za wykonanie dwóch przecisków: jednego o długości 950 m w dwóch kierunkach (w tym po dwóch łukach), a drugiego o długości 600 m. Dostawca rur na potrzeby projektu wybudował od podstaw fabrykę plenerową, w której sprefabrykowano 1550 mb żelbetowych rur przeciskowych DN3200, DA4100 o grubości ścianek 450 mm. W sumie wyprodukowano 412 rur.
Zwycięstwo w najnowszej kategorii - Mały projekt bezwykopowy odniosła firma ZRB Janicki za wykonanie przewiertów skalnych w Bielsku-Białej w związku z instalacją gazociągu HDPE o średnicy 315 mm i długości 215 m. Instalację realizowano w warunkach skalnych w iłołupkach o wytrzymałości na ściskanie do 30 MPa z wykorzystaniem silnika wgłębnego (mud motor) i poszerzaczy rolkowych (hole opener). Wyróżnienie w postaci Tytanowego Laura Inwestora trafiło do Górnośląskiej Spółki Gazownictwa.
Statuetkę za najlepszy Produkt roku zdobyła firma Herrenknecht AG za pierwszą w Polsce tarczę TBM Mixshield OD 5350 mm, wykorzystaną w projekcie „Syfon pod Wisłą” dla przejścia pod rzeką kolektorów sanitarnych do Oczyszczalni Ścieków „Czajka”.
Za firmę roku uznano warszawskie Przedsiębiorstwo Robót Górniczych „Metro” sp. z o.o.
Szczegółowe zestawienie firm nominowanych do nagrody TYTAN 2012 wraz z punktacją i pozostałymi szczegółami znajduje się tutaj.Wszystkim nagrodzonym serdecznie gratulujemy zwycięstwa i życzymy dalszych sukcesów.
Dotychczas przyznano już 50 nagród TYTAN, a ich laureatami zostało 29 firm, zaś blisko 100 zostało wyróżnionych nominacjami. W ciągu ostatnich dziesięciu lat najczęściej nagrodę zdobywała firma INFRA SA - jej przedstawiciele otrzymali aż 7 statuetek. Kolejne miejsca w tym rankingu przypadają firmom: Hydrobudowa 9 SA, HERRENKNECHT AG oraz Przedsiębiorstwu Robót Górniczych „Metro” sp. z o.o., które uzyskały po 4 nagrody. Przedsiębiorstwo Robót Inżynieryjnych INKOP oraz LMR DRILLING zdobyły po 3 statuetki. W roku bieżącym TYTANY zostały po raz pierwszy przyznane w aż 6 kategoriach, a siódmą stanowiła nagroda za wkład w rozwój technologii bezwykopowych dla prof. dra hab. inż. Cezarego Madryasa.
Zobacz fotogalerię z rozdania nagród TYTAN 2012
Tytany 2003 – 2012. Lista rankingowa
Konferencje Inżynieria
WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE
Sprawdź najbliższe wydarzenia
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.