W ramach przebudowy DW205 na odcinku Sławno–Polanów zrealizowane zostały bezwykopowe prace renowacyjne. Jakie technologie zostały wykorzystane?
Projekt przebudowy DW205 na odcinku Sławno–Polanów (etap przebudowy i rozbudowy przejścia przez m. Sławno) był współfinansowany przez Unię Europejską w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Zachodniopomorskiego 2014-2020. Kontrakt zrealizowano na zlecenie Zachodniopomorskiego Zarządu Dróg Wojewódzkich w Koszalinie (ZZDW), a renowacyjne prace bezwykopowe wykonała szczecińska firma Blejkan S.A.
Bezwykopowo w Sławnie
Zakres robót bezwykopowych obejmował wykonanie renowacji kanałów deszczowych o następujących średnicach i długościach:
• DN400 – 300,5 mb,
• DN350 – 92,5 mb,
• DN300 – 364 mb,
• DN250 – 103,5 mb,
• DN240 – 69,5 mb.
Ponadto konieczne było: przeprowadzenie renowacji 13 istniejących studni betonowych, otwarcie i montaż 34 kształtek kapeluszowych oraz wykonanie 18 napraw punktowych metodą krótkiego rękawa (tzw. „pakera”). Ponadto wykonawca musiał zrealizować prace dodatkowe, nieprzewidziane w kontrakcie. W trakcie robót na głównym kolektorze wzdłuż ul. Armii Krajowej przeprowadzono inspekcje CCTV dwóch kanałów dolotowych w rejonie skrzyżowań z ul. Chrobrego oraz ul. Chopina, po której stwierdzono liczne pęknięcia podłużne i obwodowe, ubytki w ścianach kanału oraz zły stan studni kanalizacyjnych. Kanały te były w granicy opracowania projektowego, jednakże nie przewidziano ich do renowacji. Z uwagi na wykonaną już konstrukcję drogi oraz w celu uniknięcia uszkodzenia jej w przypadku awarii kanalizacji, zamawiający zdecydował się na rozszerzenie podstawowego zakresu. Dlatego też Blejkan wykonał dodatkowo dwie instalacje rękawa CIPP na rurach DN300 (21 mb) oraz DN400 (78 mb).
Jakie metody były wykorzystywane?
Po dokonaniu inwentaryzacji, czyszczeniu hydrodynamicznym kanałów i inspekcji CCTV stwierdzono, że część odcinków nie nadaje się do realizacji w technologii rękawa CIPP utwardzanego promieniami UV. Dlatego też zaproponowano wykonanie zapadniętych odcinków kanału metodą burstliningu przy użyciu modułów PE. Z kolei studnie poddano renowacji przy użyciu paneli TWS, czyli paneli z tworzywa sztucznego wzmacnianych włóknem szklanym, a także chemii budowlanej. Na przyłączach wpiętych „na ostro” do kanału zamontowano kształtki kapeluszowe typu C. Łącznie w technologii rękawa CIPP utwardzanego promieniami UV odnowiono 578,5 mb rurociągów, natomiast metodą burstliningu 351,5 mb.
Choć prace bezwykopowe były realizowane w szczytowym momencie natężenia robót związanych z przebudową drogi, przebiegały dość sprawnie. Wyzwanie logistyczne stanowiły działania w obrębie ul. Armii Krajowej, która jest jedną z głównych dróg przelotowych przez Sławno i konieczne było zachowanie jej przejezdności. W tym celu wprowadzono ruch wahadłowy, jednak kierowcy nie zawsze stosowali się do tymczasowej sygnalizacji świetlnej i pomimo czerwonego światła wjeżdżali na drożny pas, przez co często blokował się przejazd w obu kierunkach.
Wszystkie prace zajęły 10-osobowemu zespołowi wykonawcy trzy miesiące (maj-lipiec 2016 r.).
Czytaj też: Nowoczesny park maszynowy gwarantem terminowej i udanej realizacji zadania
Nagrody Tytan oczami lidera rynku
Dlaczego warto stosować różne technologie renowacyjne?
Akademia Inżynierii - nowa platforma e-learningowa dla inżynierów
Foto, video, animacje 3D, VR
Twój partner w multimediach.
Sprawdź naszą ofertę!
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.