• Partner portalu
  • Partner portalu
  • Partner portalu
Partnerzy portalu

Bezwykopowe renowacje – czy to się opłaca?

Jakie są zalety zastosowania bezwykopowych metod renowacji sieci kanalizacyjnych?


Opublikowano: 24-10-2016 Źródło: Aquaren

Rozbudowa istniejących sieci kanalizacyjnych oraz wodociągowych z jednej strony, a z drugiej ich modernizacja – to dwie główne grupy inwestycji realizowanych przez miejskie przedsiębiorstwa wodno-kanalizacyjne w całym kraju. Zadania z tej drugiej grupy bardzo często prowadzone są w terenach zabudowanych, z tego powodu są przedsięwzięciami szczególnie wymagającymi.


Modernizacje prowadzone w terenach zabudowanych są trudne. Fot. Aquaren Modernizacje prowadzone w terenach zabudowanych są trudne. Fot. Aquaren

Położenie sieci przeznaczonej do modernizacji w centrach miast czy na terenach zurbanizowanych w dużym stopniu determinuje również wybór odpowiedniej metody. Tego typu inwestycje coraz częściej wykonywane są z wykorzystaniem technologii bezwykopowych. Co istotne, na takie rozwiązania decydują się nie tylko przedsiębiorstwa działające w największych polskich miastach, ale również te, które są odpowiedzialne za renowacje sieci w mniejszych miejscowościach.

Renowacje sieci w terenie zabudowanym – największe wyzwania

Sieci wodociągowe i kanalizacyjne poddawane renowacji to sieci, które funkcjonują nawet od kilkudziesięciu lat. Przebiegają one w terenach z silnie rozwiniętą infrastrukturą. W związku z tym wykonywanie ich renowacji przy użyciu tradycyjnych metod wykopowych jest często w ogóle niemożliwe. Zdecydowanie lepszym rozwiązaniem w takich przypadkach okazuje się zastosowanie metod bezwykopowych, które do minimum ograniczają ingerencję w stan istniejący.
Największymi wyzwaniami, które stoją przed firmami wykonującymi renowacje sieci kanalizacyjnych na terenach zabudowanych, jest mały obszar wykonywania robót. Ze względu na to, że prace realizowane są często w miejscach, gdzie odbywa się ruch pieszy i samochodowy, szczególnie konieczne jest odpowiednie zabezpieczenie miejsc wykonywanych robót – wyjaśnia Marcin Kończak, specjalista ds. technicznych i realizacji kontraktów w firmie Aquaren sp. z o.o., sp. k., która stworzyła Aquaren Panel System, wykorzystywany podczas renowacji obiektów infrastruktury tworzących sieci kanalizacyjne oraz wodociągowe.
Aquaren Panel System gwarantuje kompleksowe zabezpieczenie przed wpływem agresywnego środowiska panującego wewnątrz studzienek, komór, zbiorników i innych konstrukcji tego typu. Jego zastosowanie pozwala również na odtworzenie, a nawet polepszenie pierwotnych parametrów konstrukcyjnych – tłumaczy Marcin Kończak.

Przykłady realizacji

Wśród inwestycji obejmujących bezwykopową renowację sieci kanalizacyjnych oraz wodociągowych, których realizacja niebawem się rozpocznie, wymienić należy bezwykopowy remont 1,7-kilometrowego kanału deszczowego wzdłuż ul. Grójeckiej w Warszawie. Firma Aquaren w ramach realizacji tego zadania wykona renowację 50 komór kanalizacyjnych za pomocą cienkościennego panelu GRP. Planowany termin zakończenia prac to 30 listopada br.
Z kolei w Gliwicach, na zlecenie ratusza, firma niebawem zakończy renowację kanału burzowego murowanego przebiegającego pod torami kolejowymi pomiędzy ulicami Na Piasku i Traugutta – w niedalekiej odległości od dworca głównego. Kanał, którego dotyczy zamówienie, ma przekrój dzwonowy o wymiarach 2100 x 2500 m.

Ruda Śląska - stan kanału przed czyszczeniem Fot. Aquaren Ruda Śląska - stan kanału przed czyszczeniem Fot. Aquaren

W Rudzie Śląskiej firma Aquaren przeprowadza renowację studni kanalizacji sanitarnej w rejonie ul. Norwida, które wchodzą w ciąg kanalizacji grawitacyjnej, do której przetłaczane są ścieki z przepompowni. Zadanie wykonywane jest na zlecenie tamtejszego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji.

Przed wstawieniem cienkościennego panelu GRP do wnętrza, każda studzienka została  wyczyszczona hydrodynamicznie pod ciśnieniem sięgającym 500 Bar. Jak w przypadku każdej tego typu inwestycji, i tutaj przeprowadzone zostały naprawy płyt nastudziennych, kominów komór oraz spoczników wraz z montażem stopni złazowych.

Ruda Śląska - stan kanału po renowacji Fot. Aquaren Ruda Śląska - stan kanału po renowacji Fot. Aquaren

 

Podobnie przebiegał proces renowacji 25 komór kanalizacji sanitarnej wykonywanej przez firmę w Kaliszu. Również w tym wypadku zastosowanie paneli GRP było optymalnym rozwiązaniem.
Więcej w artykule pr. „Innowacyjny system renowacji obiektów wodno-kanalizacyjnych” „Inżynieria Bezwykopowa 3/2016 [63]

Foto, video, animacje 3D, VR

Twój partner w multimediach.

Sprawdź naszą ofertę!