Konferencja, której przewodnie hasło brzmiało „Rurociągi w cyfrowym środowisku”, została podzielona na szereg bloków tematycznych. Jak wynika z treści przedłożonych referatów, nacisk położono na zastosowanie bezpiecznych, zoptymalizowanych rozwiązań systemowych w budowie, inspekcji i eksploatacji sieci. Wartym podkreślenia jest fakt coraz większego udziału w imprezie paneli dyskusyjnych, seminariów technologicznych i debaty z udziałem specjalistów o międzynarodowej renomie. Impreza monitoruje nie tylko nowinki techniczne, ale stanowi impuls dla rozwoju branży. Termin cyfrowy stał się synonimem nowoczesnej technologii. Połączenie realnego i wirtualnego świata w odniesieniu do procesów przemysłowych daje wymierne korzyści w wykorzystaniu zasobów, ludzi, materiałów i sprzętu. Procesy podlegają ciągłemu usprawnianiu i są lepiej skoordynowane. Rurociągi muszą być budowane i obsługiwane. Planowanie i kontrola stają się coraz bardziej efektywne. Poziom bezpieczeństwa zależy przy tym od uświadomienia sobie poziomu ryzyka i wprowadzania adekwatnych do złożoności zadania procesów monitorowania jakości. Potencjał świata cyfrowego sprzyja zbieraniu i obróbce wzrastającej ilości danych. Stosowane są coraz bardziej inteligentne narzędzia analityczne i algorytmy. Właśnie w tym uczestnicy rynku widzą przyszłość sektora rurociągowego.

Technika HDD 

Wsparcia merytorycznego na etapie przygotowania imprezy i selekcji referatów udzielają stowarzyszenia oraz organizacje techniczne. Dobrym przykładem takiego stowarzyszenia jest DCA-Europe, które zagospodarowuje obszar związany z techniką HDD. W trakcie dwóch sesji technicznych omówiono wyróżniające się projekty zrealizowane przez członków organizacji, przedstawiono czynniki wpływające na ograniczenia i limity technologii, przedyskutowano bieżące regulacje związane z utylizacją odpadów wiertniczych, a także podano metodykę postępowania dla nowej techniki określonej jako Horizontal Casing Drilling. DCA liczy obecnie 102 członków, w tym gronie znajdują cztery podmioty z Polski. Organizacja jest od początku swego istnienia miejscem, gdzie dyskutuje się z powodzeniem o standardach wykonawczych i projektowych. Są one udostępniane na rynku w formie dokumentów zalecających prawidłowe procedury.

Co rynek niemiecki i europejski ma zaoferowania dla sektora wodno-kanalizacyjnego, gazowego i energetycznego? 

Z kolei wystawa organizowana podczas oldenburskiego wydarzenia pokazuje obszernie, co rynek niemiecki i europejski ma zaoferowania dla sektora wodno-kanalizacyjnego, gazowego i energetycznego w obszarze sprzętu, materiałów oraz technologii. Wystawcy zajęli budynki uczelni oraz przyległy do nich teren otwarty. Prezentowały się tam specjalistyczne firmy dostawcze i budowlane, biura inżynierskie, organizacje techniczne i prasa branżowa.

Oldenburger Gröönkohlabend

Charakterystycznym punktem IRO jest czwartkowa biesiada „Oldenburger Gröönkohlabend" w Weser-Ems-Halle. Na wieczornej imprezie, przy tradycyjnym menu, można porozmawiać ze swoimi obecnymi i potencjalnymi partnerami. Nieoficjalne rozmowy są nie mniej ważne i nie mniej skuteczne od oficjalnych wystąpień.

IRO to niewątpliwie impreza o ustabilizowanej renomie i czytelnej wizji skutecznego łączenia teorii z praktyką. Już za rok, również w lutym, kolejna edycja wydarzenia.