Od jesieni 2016 r. trwają prace konstrukcyjne związane z 48’’ (1219 mm) gazociągiem Trans Adriatic Pipeline (TAP). Rurociąg ma na celu transport gazu wydobywanego w azerskim złożu Shah Deniz poprzez północną Grecję, Albanię aż do południowych Włoch. Tam też ma zostać połączony z istniejącą europejską siecią przesyłową.
Fot. TAP
Budowa TAP została podzielona na pięć sekcji. Trzy z nich znajdują się na terytorium Grecji, dwie w Albanii. Prace w Grecji prowadzi konsorcjum firm Bonatti S.p.A. (Włochy) i J&P AVAX S.A. (Grecja). Powierzony im odcinek liczy 360 km długości i łączy miasto Kawala z Ieropigi (miejscowość położona na granicy z Albanią). Z kolei francuska grupa SPIECAPAG zbuduje dwie sekcje magistrali w Albanii o długości łącznej 215 km oraz 185-kilometrowy odcinek w Grecji pomiędzy Kipoi i Kawalą.
Do zadań francuskiego wykonawcy będzie należało także transgraniczne przejście metodą bezwykopową pomiędzy Grecją i Turcją, dzięki któremu TAP zostanie podłączony do gazociągu TANAP (Trans Anatolian Pipeline).
Pierwszym przekroczeniem zrealizowanym z użyciem metody HDD jest instalacja pod dnem rzeki Seman w albańskim regionie Fier. Wykonawcą robót wiertniczych została renomowana spółka HDI z Francji. Zmobilizowała ona na miejsce przekroczenia urządzenie wiertnicze klasy 4000 kN. Jak wynika z informacji kontraktora, długość planowanej instalacji wynosi 1100 m, a przykrycie pod dnem rzeki zostało zaprojektowane na 26 m. Dla bezpiecznego posadowienia w otworze wiertniczym rurociągu stalowego 1220 mm przewiduje się poszerzenie otworu do średnicy 62” (1575 mm).
Gazociąg ma zostać uruchomiony do 2020 r. Docelowo TAP będzie dostarczać od 20 do 25 mld m3 gazu rocznie. Głównymi udziałowcami projektu są spółki: BP, SOCAR, Snam, Enagas i Fluxys.
Czytaj także: 50 lat temu pił wodę wypływającą z elektrowni jądrowej [wywiad]
Foto, video, animacje 3D, VR
Twój partner w multimediach.
Sprawdź naszą ofertę!
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.