Jeden z odcinków australijskiego 80-kilometrowego wodociągu Chichester wymagał modernizacji. Zdecydowano, że w ramach tego projektu zastosowana zostanie technologia HDD (ang. Horizontal Directional Drilling). Dzięki temu udało się wykonać bezwykopową instalację rur HDPE o największej do tej pory na tym kontynencie średnicy – 1200 mm.
HDD w Australii: instalacja wielkośrednicowych rur. Fot. Comdain
Zbiornik przy zaporze Chichester w Nowej Południowej Walii pozwala na dostarczenie wody pitnej mieszkańcom Newcastle, Lake Macquarie i rejonowi południowego Hunter. Zbiornik połączony jest z siecią dystrybucyjną poprzez niemal 100-letni, 80-kilometrowy wodociąg Chichester (Chichester Trunk Gravity Main – CTGM). Składa się on z dwóch rurociągów DN900, biegnących w betonowym tunelu; tak dużym, że możliwy jest w nim swobodny dostęp do rur.
Inspekcje wykazały, że na odcinku znajdującym się pod rzeką Hunter beton uległ w ciągu ostatnich lat wielu uszkodzeniom, woda gruntowa zaczęła przesiąkać do wnętrza, a rurociąg w wielu miejscach jest już skorodowany. Okazało się, że zbyt niebezpieczna byłaby bezpośrednia naprawa wewnątrz tunelu – zdecydowano się zatem na rozwiązanie bezwykopowe.
Dwie wiertnice sterowane zostały przeznaczone do instalacji rur HDPE DN1200 PE100 i połączenia wodociągu po obu stronach rzeki Hunter. Wyzwanie stanowiły zarówno wymiary rur, jak i trudne warunki gruntowe oraz bliskość zabudowań mieszkalnych.
Dwa 320-metrowe kanały zostały wydrążone pod dnem rzeki w ciągu 3 miesięcy, jednak przeciągnięcie jednego zespawanego rurociągu (12-metrowe rury spawano już na miejscu), ważącego ponad 100 ton, zajęło jedynie 6 godzin (12 godzin poświęcono łącznie dwóm rurociągom).
Kontrakt na wykonanie projektu otrzymała firma Comdain Infrastructure, która powierzyła drążenie specjalistycznej firmie Coe Drilling.
Konferencje Inżynieria
WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE
Sprawdź najbliższe wydarzenia
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.