Inwestycja, realizowana w latach 2015-2016 w Oakville, na brzegu jeziora Ontario (Greater Toronto Area, Kanada), była odpowiedzią na wciąż rosnącą liczbę mieszkańców w tym rejonie - oraz związaną z tym koniecznością modernizacji sytemu kanalizacyjnego i zwiększeniem jego przepustowości.

Projekt zrealizowano z wykorzystaniem metody mikrotunelowania - z uwagi na konieczność wykonania prac w terenie zurbanizowanym. 

Aby wykonać instalację 4-kilometrowego odcinka rurociągu, wydrążono 9 odcinków maszyną MTBM (Microtunnel Boring Machine), w tym 8 wykonano po łuku. Łącznie, na wyznaczonych trasach poszczególnych odcinków znalazło się 15 łuków, w tym 4 na trasie najdłuższego z nich, który musiał zmieścić się w studzience przepustowej. Długości mikrotuneli sięgały od 180 do 626 m - ponad połowa z nich przekroczyła granicę 520 m; ich średnice wynosiły 1200 lub 1350 mm. Mikrotunelowanie prowadzono na głębokości 14 m w trudnych warunkach geologicznych. W 7 przypadkach na 9 maszyna MTBM musiała drążyć w skale. 

Projekt został zrealizowany w terenie mocno zurbanizowanym - rozkopanie dróg i wycinka drzew byłyby bardzo niepożądane - opowiada Paul Headland z Aldea Services, firmy odpowiedzialnej za projekt prac bezwykopowych. Wybór metod bezwykopowych był jedyną drogą do osiągnięcia wyznaczonych celów: modernizacji infrastruktury przy jednoczesnym zminimalizowaniu utrudnień dla mieszkańców i lokalnego handlu

Prace mikrotunelowe zakończono 25 października 2016 r., aż 9 tygodni przed planowanym ukończeniem realizacji. 

Przeczytaj także: HDD pod Sanem: zakończono przewiert pilotowy