Od wykonawcy oczekuje się, że prace zostaną wykonane metodą krakingu statycznego, która umożliwia wymianę uszkodzonych rurociągów gazowych, wodociągowych i kanalizacyjnych przy wykorzystaniu trasy starego przewodu, bez konieczności dokonywania liniowych wykopów oraz bez istotnej ingerencji w panujące warunki wodno-gruntowe - czytamy w specyfikacji istotnych warunków zamówienia (SIWZ).


Ponadto, jak zostało wyliczone, kraking charakteryzuje się minimalną liczbą robót ziemnych, niewielką uciążliwością dla ruchu kołowego i życia mieszkańców, konkurencyjnym kosztem w porównaniu z metodami tradycyjnymi oraz znikomą możliwością kolizji z innym podziemnym uzbrojeniem.

Szansę na realizację tego zamówienia mają tylko te firmy, które wykazały, że w trakcie ostatnich pięciu lat przed wszczęciem tego postępowania, wykonały co najmniej jedną wymianę sieci wodociągowej przy użyciu krakingu statycznego z zastosowaniem rur z PE o średnicy minimum DN160 i długości minimum 200 mb. 


Zamawiający na 90 pkt. ocenił kryterium ceny. Pozostałe 10 pkt. to waga długości czasu gwarancji jakości, który nie może być krótszy niż 36 miesięcy.

Firma, której oferta okaże się najkorzystniejsza, wykona też przepięcie istniejących przyłączy wraz z wymianą przyłączy do węzłów wodomierzowych w trzech budynkach.

Prezesem Tarnowskich Wodociągów jest Tadeusz Rzepecki, który jednocześnie pełni rolę przewodniczącego Rady Izby Gospodarczej „Wodociągi Polskie” - jedynej organizacji samorządu gospodarczego w branży wodno-kanalizacyjnej w Polsce, zrzeszającej 484 przedsiębiorstwa rynku wody i ścieków.

Przeczytaj także: Tadeusz Rzepecki Przewodniczącym Rady IGWP